Opaska uciskowa na kolano jest praktycznym udogodnieniem, dzięki któremu można poczuć ulgę po urazie kolana lub w przypadku przewlekłych następstw chorób zwyrodnieniowych. Działanie uciskowe jest pożądane, jednak jego efekt będzie optymalny wtedy, gdy opaska na kolano zostanie prawidłowo dobrana. Przy doborze tego produktu koniecznie należy sugerować się wymiarami, warunkującymi wybór rozmiaru opaski, a także jej rodzajem. Zauważyć należy, że przyczyna, powodująca konieczność użycia opaski uciskowej ma istotny wpływ przy jej wyborze.

W jakich przypadkach stosuje się opaskę uciskową na kolano?

Obciążenie stawu kolanowego jest częstą dolegliwością, uniemożliwiającą sprawne przemieszczanie się, uprawianie sportu oraz prowadzenie pojazdów. Jeśli w wyniku intensywnego treningu lub codziennych czynności zdarzy się kontuzja, konieczna będzie opaska uciskowa, która powinna zostać starannie dobrana pod względem rozmiaru. Szeroko dostępna oferta opasek uciskowych uwzględnia produkty w rozmiarze od XXS, do XXL. Aby dopasować opaskę na kolano, wystarczy zmierzyć obwód uda przy granicy z pośladkami, w środkowej części oraz tuż nad kolanem oraz obwód łydki w najszerszym miejscu oraz tuż nad kostką.

Według jakich kryteriów należy dobrać opaskę na kolano?

Rodzaje opasek uciskowych, dobrane pod kątem rodzaju schorzenia pozwalają przeciwdziałać oznakom bólu na skutek ruchu. Utrzymująca się pod opaską wyższa temperatura dodatkowo eliminuje ból oraz pozwala ograniczyć ruchomość stawów, a tym samym eliminować stan zapalny, towarzyszący urazowi. Najczęstsze urazy, w przypadku których zalecana jest opaska uciskowa na kolano to przeciążenie, skręcenie, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie ścięgna mięśnia czworogłowego. Najczęściej stosowane są dwa, podstawowe rodzaje opasek na kolano: opaski neoprenowe oraz magnetyczne. Opaski neoprenowe, najbardziej powszechne, stosowane są najczęściej w przypadku przeciążeń kolana oraz drobnych urazów, wymagających zastosowania ucisku, zwłaszcza podczas intensywnego treningu. Opaska na kolano magnetyczna, której skuteczność opiera się na działaniu pola magnetycznego używana jest nie tylko w przypadku urazów, ale i leczenia zmian zwyrodnieniowych.

Wpływ stosowania opasek uciskowych

Długotrwałe stosowanie zapewnia regenerację tkanek oraz zmniejszenie obrzęku. Opaska anatomiczna doskonale sprawdza się w leczeniu zmian anatomicznych, natomiast model z zapięciem krzyżowym stosowany jest przy urazach rzepki. Opaska propriocepcyjna, wpływająca na zachowanie prawidłowej postawy stawu kolanowego, pomaga przyspieszyć regenerację, natomiast najbardziej zaawansowana, opaska ortopedyczna, pozwala unieruchomić staw kolanowy z każdej strony. Szczególnie ważne są szyny boczne, które unieruchamiają więzadła boczne. Stosowana jest najczęściej po zabiegach ortopedycznych.

Opaski uciskowe na kolano powinny być stosowane po konsultacji z lejarzem. Ich doskonały wpływ na eliminację bólu pourazowego może prowadzić do pogłębienia się uszkodzeń, prowadzących do skomplikowanych kontuzji. O rodzaju stosowanej opaski uciskowej powinien zdecydować specjalista.

One Reply to “Opaska uciskowa na kolano – jak dobrać?”

  1. Ja sam miałem po nartach ogromny problem z kolanem. Właśnie wtedy dowiedziałem się co to jest dobierać opaskę na kolano. Nie jest to proste zadanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *