Do protetyka warto wybrać się, gdy w naszym uzębieniu pojawią się ubytki. W przypadku osób starszych braki w uzębieniu najczęściej wwiążą się z zaawansowanym wiekiem. Jednak i młodszych nie omijają kłopoty z zębami. W ich przypadku utrata zębów najczęściej wiąże się z wypadkiem bądź poważną chorobą.

Dlaczego warto wybrać do protetyka?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nawet utrata jednego zęba może niekorzystnie wpływać na stan naszego uzębienia. Na szczęście dobry protetyk pomoże nam się uporać z tym problemem. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym większe  szanse, że niekorzystne zmiany są jeszcze niezbyt zaawansowane. Na początek warto dowiedzieć się kim właściwie jest protetyk stomatologiczny?  Najprościej rzecz ujmując protetyk to stomatolog, który zajmuje się  diagnostyka i leczenie chorób narządu żucia, korekcją wad zgryzu, bezzębiem. Protetyk uzupełnia braki w uzębieniu, a także zajmuje się odbudową straconych tkanek uzębienia. 

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka jest częścią stomatologi. Jednak do gabinetu protetycznego udajemy się ww momencie, kiedy na zwykłą stomatologię zachowawczą jest za późno. Decydując się na wizytę u protetyka część osób myśli tylko o efekcie kosmetycznym. I słusznie zdrowe zęby od zarania dziejów są symbolem zdrowia i witalności. Jednak ładny uśmiech to zdecydowanie nie wszystko. Uzupełnienie brakujących zębów korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia, zapobiega też zmianą w jamie ustnej, które są powodowane brakami w uzębieniu….

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że braki w uzębieniu niosą za sobą poważne konsekwencje. I nie chodzi tu tylko o sprawy estetyki. Braki w uzębieniu uniemożliwiają prawidłowe przeżuwanie pokarmu, a co za tym idzie w krótkim czasie pojawiają się kłopoty z trawieniem i żołądkiem. Dodatkowo nawet pojedynczy brak zęba może powodować zmiany w jamie ustnej i może prowadzić do wysuwania się zębów przeciwstawnych oraz przemieszczenia i przechylenia zębów sąsiednich, a nawet utraty kości. To z kolei wiąże się z problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym i może prowadzić do większej liczby ubytków. 

Założenie dopasowanej protezy stomatologicznej znacznie poprawia komfort życia pacjenta. Dzięki niej można prawidłowo przeżuwać jedzenie, wrócą naturalne rysy twarzy i przede wszystkim uzupełnienie ubytków zapobiegnie niekorzystnym zmianom w łuku zębowym. Decydując się na protezę mamy do wyboru kilka różnych rozwiązań:

  • korony,
  • mosty,
  • protezy,
  • protezy na implantach.

Jak znaleźć dobrego protetyka?

Niektórzy szukają po prostu ww internecie, wpisując w pole wyszukiwarki frazę. Na przykład  protetyka gdańsk. Czy jest to dobre rozwiązanie? Nie koniecznie. Najlepiej poszukać zaufanego lekarza, który może poszczycić się doświadczeniem i długą praktyką. W tym przypadku świetnie zadziała marketing szeptany, czyli tak zwana poczta pantoflowa.

Jaki powinien być dobry protetyk? Najważniejsze, żeby ta osoba budziła w nas pełne zaufanie. Wszak powierzamy jej swoje zdrowie. Jeśli lekarz nie do końca nam odpowiada, to najlepiej skonsultować się z innym specjalistą. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *