Każdy miłośnik kolarstwa wie, że odzież kolarska jest niezbędna do uprawiania swojego sportu. Posiadanie kompletnego zestawu sprzętu rowerowego ze wszystkimi odpowiednimi ubraniami i akcesoriami zwiększa Twoją wydajność. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem wszystkiego, co trzeba wiedzieć o odzieży kolarskiej, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik po zakupie odzieży kolarskiej. 

Najważniejsze aspekty

  • Podstawowym wymogiem stawianym wszystkim ubraniom rowerowym, czy to letnim czy zimowym, jest to, że powinny być oddychające.
  • Odzież kolarska damska, czy męską powinna być dopasowana, ale nie należy tego mylić z ciasnością. Dopasowanie jest jednym z najważniejszych aspektów, ale jednocześnie ubrania powinny być wygodne i umożliwiać odpowiednią mobilność.
  • Chcąc kupić odzież kolarską, warto ocenić szereg kryteriów, takich jak: jak długo będziesz jeździł na rowerze, czy w jakich warunkach pogodowych chcesz uprawiać kolarstwo

Kryteria zakupu odzieży kolarskiej

Kupowanie odzieży kolarskiej może nie należy do najbardziej przyprawiających o ból głowy zadań. Jednak poświęcenie czasu na zastanowienie się nad kilkoma rzeczami zrobi różnicę. Oto kilka kryteriów zakupu, które warto rozważyć.

Rodzaj zastosowania odzieży

Wybierając odzież kolarską, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, musisz jasno określić, jaki rodzaj kolarstwa uprawiasz. Odzież górska to nie to samo co odzież szosowa, czy nawet torowa. W tym celu warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną poszczególnych modeli i marek ubrań, jeśli chcesz dokonać dobrego zakupu.

Na przykład w przypadku kolarstwa górskiego wskazane jest używanie obcisłej, lekkiej, oddychającej odzieży z płaskimi szwami. Jednak w przypadku bardziej rekreacyjnej jazdy na rowerze nie jest bezwzględnie konieczne, aby odzież kolarska (np. z oferty https://www.cycleshop.pl/odziez-meska,c1.htmlbyła tak szczelna, ale konieczne jest, aby była oddychająca i wygodna.

Rozmiar

Celem odzieży kolarskiej jest dopasowanie się do ciała. Ma on bowiem za zadanie poprawić aerodynamikę kolarza i jednocześnie poprawić osiągi. Nie oznacza to jednak, że musi być ona ciasna. Dlatego wybierając odzież kolarską, najlepiej wybrać rozmiar, który najlepiej pasuje do Twojego ciała. 

Oddychalność tkaniny

Niewątpliwie głównym wymogiem, który należy wziąć pod uwagę w procesie zakupu jest to, że odzież kolarska damska (np. z oferty https://www.cycleshop.pl/odziez-damska,c8.html ), czy męska być oddychająca. Najbardziej polecanymi materiałami są więc poliester, wełna merynosów i lycra.

Poliester to najlepsza tkanina na odzież rowerową, ponieważ pochłania wilgoć, chroni przed zimnem i jest bardzo wytrzymała. Zapobiega również pojawieniu się ewentualnego grzyba. W przypadku wełny merynosów jest to materiał, który najlepiej zachowuje temperaturę ciała. Wadą jest mniejsza higiena, ponieważ nie można jej tak często prać..

Rozciągalność

Odzież kolarska musi być rozciągliwa. Oprócz tego, że rozciągliwość zapewnia wygodę, to dlatego, że poprawia wydajność rowerzysty. Dlatego dokonując wyboru, upewnij się, że odzież jest wystarczająco rozciągliwa i wysokiej jakości. W tym celu najlepiej zdecydować się na marki, które mają dobre technologie, aby koszulka, czy spodenki nie pękły. 

Z drugiej strony należy zadbać o to, aby z czasem ta elastyczność nie straciła napięcia. Spowodowałoby to utratę właściwości technicznych odzieży rowerowej. Jednocześnie spójrz na etykietę marki, aby upewnić się, czy wymaga ona specjalnego prania.

Kolor i wzór

Bardzo ważnym aspektem jazdy każdego rowerzysty jest bycie widocznym. Do wielu wypadków dochodzi, ponieważ kierowcy nie widzą rowerzystów na drodze. Z tego powodu kolor jest bardzo ważnym aspektem. Tym samym jasne kolory są najlepszymi sprzymierzeńcami jazdy na rowerze.

Z drugiej strony, konstrukcja sprzętu rowerowego to kolejne ważne kryterium. Nie tylko dla komfortu, ale i dla bezpieczeństwa. Ponadto, jeśli jest jedna rzecz, którą odzież kolarska może się w ostatnich latach pochwalić, to jest nią poprawa estetyki. Z tego powodu zalecamy wybór odzieży rowerowej o konstrukcji podkreślającej sylwetkę.

Podsumowanie

Jak zauważyłeś, noszenie odpowiedniej odzieży kolarskiej ma wiele korzyści, takich jak poprawa wydajności, lepsza widoczność na drodze, czy bardziej oddychające materiały. Zwróć uwagę na te wskazówki przy następnych zakupach, a gwarantujemy, że Twoje wyprawy kolarskie będą bardziej komfortowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *