Staw kolanowy jest jednym z największych stawów w ciele człowieka. Budowa anatomiczna i mechanika stawu sprawiają, że jest to bardzo skomplikowany mechanizm. Codzienne obciążenie stawu czyni go podatnym na urazy czy zmiany zwyrodnieniowe. Dlatego tak ważne jest dbanie o sprawność stawu kolanowego, a w przypadku urazu czy choroby jak najszybsze reagowanie.
Zalety artroskopii
Część dolegliwości związanych z dysfunkcją w stawie kolanowym (obrzęk, ból, ograniczenie ruchomości) można wyleczyć przy pomocy leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz dzięki fizjoterapii i czasowemu odciążeniu stawu. Jednak czasem dolegliwości ze strony stawu kolanowego wymagają bardziej radykalnych działań. W diagnostyce schorzeń i urazów w obrębie stawu pomocne są: badanie USG, zdjęcia RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Jednak do precyzyjnej oceny stawu kolanowego powyższe badania mogą być niewystarczające.
Artroskopia kolana to małoinwazyjna metoda endoskopowa wykorzystywana do diagnostyki (artroskopia diagnostyczna) lub leczenia dolegliwości ze strony stawu kolanowego (artroskopia operacyjna). Metoda pozwala na dokładne obejrzenie struktur wewnątrzstawowych, ocenę uszkodzenia stawu, stopień zniszczenia tkanek (np. przy chorobie nowotworowej), a także w razie konieczności wdrożenie leczenia. W trakcie artroskopii kolana można wprowadzić narzędzia chirurgiczne i wykonać zabieg operacyjny.
Dzięki artroskopii możliwe jest zespolenie złamań śródstawowych, usunięcie torbieli, usunięcie ciał obcych. Możliwa jest naprawa lub usunięcie uszkodzonych lub chorobowo zmienionych elementów stawu (łękotki, więzadeł, chrząstek stawowych). Dzięki niewielkim nacięciom rekonwalescencja po zabiegu artroskopii kolana jest znacznie krótsza niż w przypadku tradycyjnej operacji z otwarciem stawu.
Zalecenia po zabiegu
Po artroskopii kolana rehabilitacja zaczyna się już 12 – 24 godziny po zabiegu. Ma ona na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni. Ważne, aby po opuszczeniu szpitala rehabilitację kontynuować dalej w warunkach ambulatoryjnych. Pod okiem rehabilitanta wykonuje się proste ćwiczenia, które mają na celu przywrócić sprawność w stawie. Przez kilka pierwszych dni bywa konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych, jednak ból pooperacyjny nie może być powodem zaprzestania rehabilitacji. W procesie usprawniania stawu kolanowego kluczowe jest pierwsze 4 – 6 tygodni.
W początkowym okresie zaleca się odciążenie stawu, poruszanie powinno się odbywać przy pomocy kul łokciowych. Dobrze byłoby zacząć naukę takiego chodzenia z kulami jeszcze przed zabiegiem. Ważne jest również noszenie ortezy przez okres 4 – 6 tygodni, głównie przy przemieszczaniu się. Jednak w pierwszych 2 – 3 tygodniach po artroskopii kolana zaleca się spanie w ortezie.
Orteza ma zapobiec nadmiernemu i niekontrolowanemu zgięciu w stawie. Jeśli pacjent wyrobi sobie nawyk spania z wyprostowaną nogą ortezę można zdjąć do spania lub zastąpić ją innym “stabilizatorem”, np. poduszką czy kołdrą. Ważne, aby podczas snu staw był unieruchomiony w pozycji wyprostowanej. Ale nie tylko w czasie snu ważne jest utrzymywanie nogi w pozycji wyprostowanej, należy unikać długotrwałego siedzenia, chodzenia lub stania przez 7 – 10 dni.
Powrót do aktywności zawodowej czy prowadzenie samochodu uzależnione jest od postępów rehabilitacji, braku dolegliwości bólowych i tylko za zgodą lekarza ortopedy. Całkowity powrót sprawności następuje zwykle po upływie 12 tygodni, choć jest to kwestia indywidualna. Regularne ćwiczenia i trzymanie się zaleceń z pewnością przyspieszą powrót do zdrowia.
Czy można się przygotować do takiego zabiegu, by potem mnie to bolało??