O stawy kolanowe warto dbać w każdym wieku, bowiem są one jednym z bardziej skomplikowanych i wymagających struktur w organizmie człowieka. Szczególną uwagę na dobrą kondycję stawów kolanowych powinny zadbać osoby w starszym wieku. Jest szereg ćwiczeń na wzmocnienie stawu kolanowego, dzięki którym ich kondycja może się znacznie poprawić. W niniejszym artykule postanowiliśmy przedstawić Państwu ćwiczenia na staw kolanowy. Zapraszamy!

Unoszenie nogi w wyproście

Jest to dość proste ćwiczenie, ponieważ wystarczy położyć się na plecach przy jednoczesnym podparciu na łokciach. Jedną nogą należy ugiąć w kolanie i oprzeć ją stopą o podłogę. Z kolei druga stopa powinna być przez cały czas wyprostowana z zadartymi palcami do góry. Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy pamiętać, aby unosić wyprostowaną nogę na jednoczesnym wydechu. Nogę trzeba unosić aż do momentu, gdy stopa znajdzie się na wysokości głowy. W pozycji takiej należy wytrzymać około od 3 do 5 sekund. Zaleca się, aby ćwiczenie było wykonywane w 5 seriach, po ich wykonaniu można zmienić nogę. Ćwiczenie to pomaga bardzo wzmocnić kolana.

Wyprost nogi w pozycji siedzącej

W tym przypadku należy usiąść na krześle ze zgiętymi kolanami. Następnie trzeba w sposób powolny zacząć prostować kolana. W pozycji takiej należy wytrzymać około 10 sekund. Aby ćwiczenie było skuteczne – zaleca się wykonanie około 5 serii.

Ćwiczenie przy ścianie 

Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy stanąć przy ścianie w odległości odpowiadającej wyciągnięciu ręki. Następnie trzeba wysunąć jedną nogę na przodu, a drugą do tyłu. Ręce należy oprzeć o ścianę. Noga, która została wysunięta do przodu powinna być w pełni wyprostowana, a stopa powinna przylegać do podłoża. Z kolei noga wysunięta do tyłu powinna mieć zgięte kolano tak, aby znalazło się ono dokładnie nad kostką. Wykonując to ćwiczenie istotne jest, aby poczuć, że rozciągania w przedniej nodze. Będąc w takiej pozycji, trzeba wytrzymać około 20 sekund. Po upływie tego czasu można zmienić zamienić nogi i wykonać to ćwiczenie analogicznie do poprzedniego.

Ślizganie pięt po podłożu

Chcąc wykonać to ćwiczenie należy położyć się na plecach, bądź usiąść na podłodze i wyprostować nogi na tyle, na ile jest to maksymalnie możliwe. Następnie trzeba przesunąć piętę w kierunku pośladka i zgiąć kolano. Pozycję taką należy utrzymać przez około 10 sekund. Aczkolwiek trzeba pamiętać również o tym, aby pięta za każdym razem ściśle przylegała do podłoża.

Czym jest zwyrodnienie stawów kolanowych?

Zwyrodnienie stawów kolanowych to nic innego, jak niszczenie stawu, które może być spowodowane między innymi nieleczonymi urazami więzadeł, bądź łąkotek. Aczkolwiek przyczyn jest znacznie więcej. Schorzenie to powoduje, że stawy znacznie szybciej się ścierają, a co za tym idzie – powstają schorzenia reumatyczne oraz tarczyca. Należy również zaznaczyć, iż do powstawania tej choroby bardzo często przyczynia się nadwaga i otyłość. Warto więc znacznie szybciej pomyśleć o swoim zdrowiu, zanim zacznie się dziać coś z nim niepokojącego.

One Reply to “Jak wzmocnić stawy kolanowe? Ćwiczenia na wzmocnienie kolana”

  1. Nie wiem jak to jest, ale wielu lekarzy mówi, że lepiej nie ćwiczyć za bardzo bo można sobie zrobić krzywdę. Jak to w końcu jest??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *