Istnieje przynajmniej kilka prozdrowotnych zastosowań octu jabłkowego– prostego produktu, który jest tani i który często gości w naszej kuchni. Nie każdy wie o tym, jak ogromny potencjał drzemie w tej substancji. Warto przytoczyć zastosowań tego produktu, aby przekonać się o wszechstronnym jego użyciu w praktyce: przy chorobach związanych z sercem i układem krwionośnym, przy cukrzycy, a także jako wsparcie diety redukcyjnej. Jednakże najistotniejsze jest wykorzystanie octu jabłkowego jako remedium na reumatoidalne zapalenie stawów. Okazuje się, że ocet nie tylko nie szkodzi na stawy, ale wręcz ma na nie dobroczynne działanie. Trzeba tylko stosować go w odpowiedni sposób, we właściwych proporcjach nie przesadzając z jego spożyciem.

W czym może nam pomóc ocet jabłkowy? 

Jego stosowanie mogą rozpocząć zarówno osoby, które cierpią na artretyzm i sporadyczne problemy ze stawami, jak i te osoby, które odczuwają przewlekły, ciągle nawracający ból. Ocet pomaga złagodzić dolegliwości bólowe i zmniejszyć stan zapalny. Stanowi naturalną, alternatywną terapię w leczeniu zwyrodnień stawów i związanych z tym dolegliwości bólowych. Jeśli więc trudno jest nam normalnie funkcjonować, gdyż każdy ruch oznacza dla nas prawdziwe cierpienie- możemy spokojnie spróbować zastosować tę domową terapię, która może przynieść nam ogromną ulgę. Ocet jabłkowy powstaje poprzez fermentację tych owoców, z tego względu jeśli chcemy przyjmować go doustnie- musimy zachować rozwagę, aby nie podrażnić układu pokarmowego.

Jak w praktyce może wyglądać domowa terapia octem jabłkowym? 

Przy dużej bolesności stawów, kiedy odczuwamy ogromne zmęczenie po całym dniu i nie umiemy w efektywny sposób odpocząć- ukojenie może nam przynieść kąpiel z octem jabłkowym. Kilka łyżek octu możemy wymieszać z ciepłą wodą i wlać do wanny lub też do miseczki, aby pomoczyć to miejsce, w którym odczuwamy największą bolesność. Ciepła woda działa relaksująco, a sam ocet będzie miał możliwość zadziałać na stawy. Niejednokrotnie możemy liczyć na niemalże natychmiastową ulgę.

Ocet jabłkowy można też przyjmować doustnie. Tutaj jednak trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy – aby zawsze przyjmować go przed posiłkiem. Może on wówczas zadziałać razem z sokami trawiennymi i zostanie przyswojony przez układ pokarmowy. Jeśli natomiast przyjęlibyśmy go po jedzeniu- istnieje duże ryzyko wystąpienia dyskomfortu trawiennego. Ocet jabłkowy można przyjąć w czystej postaci od jednej do kilku łyżek przed posiłkiem- taka kuracja powinna trwać minimum miesiąc. Możemy też dodać go do napoju- do soku lub też do aromatycznej herbaty. Ta opcja jest szczególnie polecana dla tych osób, które nie do końca przepadają za jego smakiem i aromatem.

Podsumowując, domowa kuracja z wykorzystaniem octu jabłkowego może się stać solidnym wsparciem leczenia chorych stawów. Ocet działa na stawy oczyszczająco, zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Jeśli tylko mamy go w swojej kuchni- na pewno warto zaryzykować i sprawdzić, czy okaże się skuteczny także i w naszym przypadku.

One Reply to “Czy ocet jabłkowy szkodzi na stawy?”

  1. Mi zawsze babcia mówiła, że ocet jabłkowy to tylko do okładów. Samo picie mówiła, że szkodzi i jakoś nie jestem przekonana do tego artykułu… macie jakieś badania na to?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *