Haluks, inaczej nazywany paluchem koślawym, to zniekształcenie stopy występujące częściej u kobiet niż u mężczyzn. Objawia się to odchylaniem dużego palucha stopy w kierunku reszty palców. Skutkuje to powstaniem uwypuklenia, które powoduje ból podczas chodzenia, użytkowania ciasnego obuwia, a w przypadku zaawansowanej choroby dyskomfort może występować w sposób ciągły. Czy istnieją więc jakieś domowe sposoby na ból haluksów?

Czy wizyta lekarska jest konieczna?

Nie należy zapominać, że w postaci haluksów może objawiać się choroba zwyrodnieniowa stawów, obejmujące także inne jednostki w organizmie. Nie wolno więc zwlekać z konsultacją lekarską i wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Istnieje jednak szereg porad, jak uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami dzięki ogólnodostępnym metodom.

Haluksy, a nadwaga

Zostało naukowo udowodnione, że osoby otyłe są bardziej narażone na powstawanie haluksów, niż osoby o prawidłowej masie ciała. Warto więc zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, a także pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na koślawe stopy, ale też na odpowiednie funkcjonowanie innych narządów wewnętrznych oraz ogólne samopoczucie.

Jakie akcesoria pomocnicze wybrać?

Jeżeli ktoś pragnie złagodzić ból przy użyciu domowych sposobów, powinien zaopatrzyć się w specjalny aparat korekcyjny. Może to być szyna bądź klin międzypalcowy. Ich działanie polega na odwodzeniu palucha od pozostałych palców i ustawienie go w prawidłowej pozycji. Na początku stosowanie tego typu aparatów może wydawać się niewygodne, ale warto się do tego przyzwyczaić. Jeżeli bowiem będą one używane regularnie, może dojść do zahamowania rozwoju wady, a co za tym idzie, uśmierzenia bólu.

Jeśli Twój haluks jest duży i powoduje dyskomfort przy założeniu obuwia, warto wypróbować plastry i osłonki silikonowe. Przykleja się je w miejscu zgrubienia na stopie, co ogranicza doznania bólowe i chroni delikatną powierzchnię przed otarciami i urazami.

Czy obuwie ma znaczenie?

Dobrym rozwiązaniem dla osób z haluksami będzie także częste zmienianie obuwia. Pozwala to na obciążenie różnych części stopy podczas chodzenia, co zapobiega nasilaniu się bólu jednej tylko okolicy. Warto także zaopatrzyć się w obuwie dedykowane dla osób z problemami z układem ruchu. W przypadku wątpliwości co do tego, jakie buty są odpowiednie, należy udać się do lekarza lub do specjalistycznego sklepu ortopedycznego. Tam osoby wykwalifikowane na pewno pomogą w wyborze.

Należy także wspomnieć o ćwiczeniach dla osób pragnących złagodzić ból haluksów. Trzeba je wykonywać przez kilka-kilkanaście minut dziennie i starać się być w tym systematycznym. Można użyć do tego także specjalnego ekspandera. Opisy ćwiczeń, a nawet filmy z ich demonstracją dostępne są w internecie. W razie wątpliwości lekarz także doradzi odpowiedni rodzaj gimnastyki.

Haluksy są bez wątpienia bardzo przykrą i uciążliwą przypadłością. Utrudniają one codzienną aktywność chorych, co przekłada się na spadek nastroju. Opisane powyżej domowe sposoby na ból haluksów mogą być inspiracją i motywacją do zadbania o swoje zdrowie oraz komfort życia.

One Reply to “Jak złagodzić ból haluksów?”

  1. Jeśli pojawia się problem z haluksami to nie ma co szukać pomocy w artykułach. Wtedy trzeba iść do ortopedy i niech oceni, czy nie jest potrzebna operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *