Haluksy są schorzeniem, które dotyka wyłącznie kobiet, niezależnie od wieku. Jest to choroba zwyrodnieniowa, która polega na zniekształceniu stopy, a dokładnie dużego palca.

Co należy zaliczyć do przyczyn powstawania haluksów?

Jeżeli chodzi o przyczyny powstawania haluksów, to jest ich wiele. Natomiast w większości przypadków pojawiają się one z powodu nieodpowiednio dobranego obuwia. Kobiety, które latami nosiły zbyt ciasne i wąskie obuwie, skarżą się na taką dolegliwość. Ponadto należy zaznaczyć, że oprócz źle dobranego obuwia do powodów przyczyniających się powstawaniu haluksów należy także zaliczyć osłabienie aparatu więzadłowego stopy, płaskostopie, nieodpowiednią budowę pierwszej kości śródstopia, czynniki genetyczne, jak również napięcie ścięgna Achillesa.

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Paluch koślawy powoduje duży ucisk i ból podczas chodzenia. Dlatego więc należy zapobiegać jego powstawaniu. Warto zaopatrzyć się w odpowiednio przystosowane obuwie do naszej stopy, jak również w specjalne wkładki ortopedyczne, dzięki którym stopa będzie miała lepszą stabilizację. Należy unikać butów na bardzo wysokim obcasie oraz tych zbyt wąskich, a także starać się nie uprawiać sportów, które obciążają stopy. Do działań profilaktycznych można włączyć także różnego rodzaju ćwiczenia – wzmacniają oraz rozciągają stopy, jak również częste chodzenie boso.

Jakie są domowe sposoby na leczenie haluksów?

Domowe sposoby na haluksy to przede wszystkim: separatory międzypalcowe, aparaty korekcyjne, kąpiele z solą, stosowanie kuracji jodowej oraz tej z wykorzystaniem liści laurowych.

Zadaniem separatorów międzypalcowych jest przywrócenie właściwego ustawienia palców. Oprócz tego powodują również łagodzenie dolegliwości bólowych.

Aparaty korekcyjne hamują pogłębianie się haluksów. Są one stosowane zarówno w profilaktyce, jak i po operacji.

Kąpiele z solą powinny być stosowane najlepiej codziennie. Czynność tą najlepiej wykonywać wieczorem po ciężkim dniu. Wystarczy wlać do miski wodę, wsypać garść soli i moczyć w niej nogi przez około trzydzieści minut. Podczas moczenia można wykonywać także masaż stóp, który będzie skoncentrowany na okolicach palców.

Stosowanie kuracji jodowej jest główną nieoperacyjną metodą zwalczania haluksów. Polega ona na tym, że jod należy zmieszać z aspiryną i przyłożyć w miejsce, w którym występuje schorzenie. Zaleca się, aby czynność taka była wykonywana przynajmniej dwa razy w tygodniu.

W celu redukcji haluksów można także stosować napar z liści laurowych. Aby go przygotować, wystarczy jedynie około 250 ml wody oraz jedna łyżka liści laurowych w postaci proszku. Następnie należy odstawić to na jedną noc i rano przesiać przed sitko. Napar należy przykładać w miejsce wystąpienia haluksów. Zaleca się, aby działanie to podejmować około jeden raz w tygodniu.

Czy domowe sposoby na haluksy będą wystarczające, aby pozbyć się problemu?

Należy zaznaczyć, że domowe sposoby na haluksy będą odpowiednie przede wszystkim dla tych osób, które nie są w zaawansowanym stadium choroby. Bowiem, gdy schorzenie to jest nadmiernie rozwinięte, to może się okazać, że niezbędna będzie także operacja.

One Reply to “Haluksy – jak leczyć domowymi sposobami?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *