Ginekomastia u chłopców i mężczyzn jest przerostem gruczołu piersiowego. Objawia się rozrostem tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. Ginekomastia u płci brzydkiej wywołuje wiele kompleksów. Wszystko przez to, że przerost piersi jest często bardzo widoczny. Mężczyźni bardzo często decydują się więc na zabieg usunięcia ginekomastii. Na czym on polega?

Ginekomastia – co to jest?

Ginekomastia jest klasyfikowana jako choroba. Polega ona na przeroście gruczołu piersiowego. Objawy ginekomastii pojawiają się u mężczyzn w różnym wieku – zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i chłopców. Statystyki wskazują, że na przerost gruczołu piersiowego cierpi połowa męskiej populacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że ginekomastia może mieć różne stopnie zaawansowania. U większości płci brzydkiej pojawia się lipomastia, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy piersi. Ginekomastia ma natomiast podłoże w tkance gruczołowej.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Jako główną przyczyną ginekomastii wskazuje się nieprawidłową gospodarkę hormonalną, a dokładnie stężenie androgenów i estrogenów w organizmie. Medycyna wskazuje również, że na przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn może wpływać przysadka mózgowa, tarczyca i nadnercza, a także zażywane leki m.in. na niepłodność i oligospermię, wrzody żołądka, anaboliki, farmaceutyki na reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlicę płuc, płyny na porost włosów, narkotyki.

Jak rozpoznać przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn?

Ginekomastia rozpoznawana jest na podstawie badania fizykalnego pacjenta. Lekarz dokonuje badania palpacyjnego gruczołu sutkowego mężczyzny. Konieczne jest też wykonanie badań obrazowych, czyli USG gruczołów sutkowych i jamy brzusznej. Lekarz może również zlecić zbadanie nadnerczy, nerek, wątroby, jąder, tarczycy, a także prób wątrobowych, poziomy TSH, LH i FSH oraz morfologii. Po wykonaniu wszystkich badań można postawić rozpoznanie ze stuprocentową pewnością, jak również ustalić przyczynę ginekomastii.

Leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii uzależnione jest od przyczyny, która spowodowała chorobę. W wielu przypadkach w usunięciu schorzenia pomóc może medycyna estetyczna. Zabiegiem leczącym ginekomastię jest lipoliza iniekcyjna przeprowadzana w warszawskiej klinice Miracki. Zabieg ten pozwala na szybkie i małoinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała. Opiera się na wysoce innowacyjnej technice wprowadzania pod skórę specjalnych substancji, które pozwalają likwidować komórki tłuszczowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że lipoliza iniekcyjna jest praktycznie bezbolesna, a komfort pacjentowi zapewni m.in. zastosowanie znieczulenia miejscowego. Nad bezpieczeństwem zabiegu czuwa lekarz, który go wykonuje.

Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem rekomendowanym nie tylko przy przeroście gruczołu sutkowego u mężczyzn. Pomóc może on również kobietom, które chcą zlikwidować podwójny podbródek, nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach, plecach i karku.

Zabieg usunięcia ginekomastii – przygotowania, przebieg efekty

Sam zabieg lipolizy iniekcyjnej nie wymaga specjalnych przygotowań. Jednak, przed zabiegiem usunięcia przerostu gruczołu sutkowego u mężczyzn, konieczne jest potwierdzenie schorzenia oraz wykonanie podstawowych badań lekarskich. Badania mają m.in. wykluczyć przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej, do których zalicza się:

  • Ciąża i okres laktacji.
  • Cukrzyca.
  • Ostre choroby nerek i wątroby.
  • Zaburzenia krzepliwości.
  • Choroby autoimmunologiczne.
  • Ostre infekcje.
  • Znaczna otyłość (BMI>35).
  • Alergia na soję i jaja.
  • Tarczyca.
  • Stosowanie aspiryny lub innych leków przeciwzakrzepowych.

O tym, jak dokładnie wygląda zabieg, można przeczytać na  https://klinikamiracki.pl/, a także umówić się przez nią na wstępną konsultację z lekarzem kwalifikującym do zabiegu. Zabieg lipolizy iniekcyjnej praktycznie nie wymaga rekonwalescencji i pacjent od razu może wrócić do codziennej aktywności. U niektórych osób mogą jednak przez kilka dni wystąpić zaczerwienienia, obrzęk, zasinienia. Aby złagodzić te efekty uboczne, zaleca się wykonywanie masażów limfatycznych oraz zażywanie leków przeciwhistaminowych i przeciwbólowych.

One Reply to “Ginekomastia u mężczyzn – jak ją zlikwidować?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *