Metoda PNF to specyficzny, ceniony na całym świecie sposób rehabilitowania pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu nerwowego i kostno-mięśniowego. Jest to kompleksowa terapia opierająca się na szerokiej wiedzy z zakresu neurofizjologii posiadająca własną filozofię oraz określone zasady pracy z pacjentem. Czym jest metoda PNF i jakie są wskazania do przeprowadzenia terapii z jej wykorzystaniem?

Metoda PNF w teorii i praktyce

Skrót PNF pochodzi od angielskiej nazwy Proprioceptive Neuromuscular Facilitation, czyli po polsku proprioceptywnego nerwowo-mięśniowego torowania i oznacza neurofizjologiczne oddziaływanie na receptory zlokalizowane w ludzkim ciele. Receptory te poprzez połączenia nerwowo-mięśniowe wpływają na ośrodkowy układ nerwowy oraz mają za zadanie ułatwianie osobie chorej wykonywania upośledzonych z różnych przyczyn czynności ruchowych.

Głównym zadaniem metody PNF jest praca nad funkcjami, które pacjent potrzebuje w swoim codziennym funkcjonowaniu, do czego wykorzystywane są zdrowe elementy jego narządu ruchu. Według wielu, PNF jest obecnie jedną z najlepszych metod fizjoterapeutycznych, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej rehabilitacji ruchowej.

Metoda pnf rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu. Fizjoterapeuta zapoznaje się z historią jego choroby oraz zgromadzoną dokumentacją, co pozwala mu uzyskać szerszy wgląd w stan zdrowia oraz lepiej zaplanować terapię. Następnie specjalista bada możliwości ruchowe pacjenta oraz ustala cele, do których osiągnięcia będzie dążyła terapia. Najczęściej polega to na wskazaniu przez pacjenta funkcji ruchowej, której nie jest w stanie wykonać w danym momencie oraz zaplanowaniu terapii w taki sposób, aby po jej zakończeniu osiągnięta została poprawa funkcjonowania.

Rehabilitacja metodą PNF – dla kogo jest zalecana?

Metoda PNF jest skierowana szczególnie do pacjentów, którzy cierpią na problemy ortopedyczne. Należą do nich stany po przebytych urazach kości, stawów oraz tkanek miękkich, po zabiegach wszczepienia endoprotez oraz amputacjach. Metoda PNF jest bardzo często stosowana także u pacjentów po przebytych kontuzjach sportowych. Oprócz tego, wskazaniem do przeprowadzenia terapii opartej na metodzie PNF są także problemy neurologiczne, w tym udar mózgu, choroba Parkinsona, mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-mózgowe oraz urazy mózgowo-czaszkowe i rdzenia kręgowego.

Metoda PNF w Orto Reha Sport Kraków pomaga także pacjentom z wadami postawy oraz osobom cierpiącym na schorzenia i bóle kręgosłupa. Jest także często stosowana u osób z zaburzeniami chodu oraz mających problemy z utrzymywaniem równowagi. Możliwość indywidualnego dostosowania metody PNF do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta pozytywnie wpływa na jej skuteczność. Zaletą tej metody jest także jej bezbolesność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jej duża skuteczność oraz szybko widoczne rezultaty stanowią dodatkową motywację do kontynowania terapii, co pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie pacjenta.

One Reply to “Metoda PNF w rehabilitacji – czym jest, na czym polega i w czym jest pomocna?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *