Odczuwasz mrowienie między palcami stopy? Chodzenie sprawia ci ból, a buty powodują dokuczliwy ucisk? To może być nerwiak Mortona. Ta przypadłość dotykająca 9 proc. osób cierpiących z powodu bólu stóp bywa prawdziwym utrapieniem w życiu codziennym. Czym właściwie jest nerwiak Mortona? Jakie są jego przyczyny, objawy i możliwości leczenia?    

Nerwiak mortona – co to?

Nerwiak Mortona, znany również jako metatarsalgia Mortona, definiowany jest jako rodzaj zgrubienia będącego niezłośliwym guzem zlokalizowanym wzdłuż nerwu podeszwowego na stopie. Zwykle powstaje na skutek drażnienia nerwu przez tkankę łączną włóknistą, co jest jednym z najczęstszych skutków urazu. Wspomniany uraz może powodować bezpośrednie uszkodzenie nerwu lub przyczyniać się do bliznowacenia więzadła poprzecznego śródstopnego i przerostu zapalnego kaletki międzyśródstopnej. Do deformacji w obrębie stopy, których konsekwencja może być właśnie nerwiak Mortona, należą: haluksy, palce młotkowate, płaskostopie poprzeczne, a także wysokie podbicie stopy i zwężenie przodostopia. Ryzyko wystąpienia metatarsalgii Mortona zwiększają również następujące dolegliwości: niestabilność stawu śródstopno-palcowego, choroby systemowe np. reumatoidalne zapalenie stawów, guzy uciskające nerw i przykurcz mięśnia brzuchatego łydki. 

Nie należy mylić metatarsalgii Mortona z klasyczną metatarsalgią. O ile ta pierwsza choroba daje objawy o charakterze rozlanym i promieniującym, o tyle metatarsalgia ujawnia się jako ból pod głowami kości śródstopia. Warto wiedzieć, że środowisko medyczne kwestionuje poprawność nazwy nerwiak Mortona, ponieważ odczuwany przez pacjentów ból, spowodowany jest podrażnieniem nerwu, a nie występującym guzem.  

Kto jest najbardziej narażony na występowanie nerwiaka Mortona?

Skoro urazy są jedną z najistotniejszych przyczyn rozwoju nerwiaka Mortona, łatwo domyślić się, że grupą szczególnie narażoną na występowanie tej choroby są sportowcy, zwłaszcza biegacze, ponieważ wielokrotne lądowanie na przodostopiu powoduje uszkodzenie głów kości śródstopia. Płcią o zwiększonym ryzyku rozwoju nerwiaka Mortona są kobiety. Szacuje się, że u pań schorzenie wykrywane jest aż osiem razy częściej niż u mężczyzn! Dlaczego tak się dzieje? Częstsze występowanie nerwiaka Mortona u płci pięknej, związane jest z noszeniem obuwia na wysokim obcasie, które generuje naciski na stopę. 

Objawy nerwiaka Mortona

Nerwiak Mortona objawia się przede wszystkim bólem w czasie chodu, a także uczuciem pieczenia i mrowienia o niezidentyfikowanym charakterze, które ustępuje w pozycji leżącej, za to nasila się na stojąco. Ze względu na to, że nerwiak Mortona tworzy się między trzecią a czwartą głową kości śródstopia, chodzenie wywołuje stan zapalny i zgrubienia skóry. Zgrubienie może przypominać ganglion, dlatego aby mieć pewność co do poprawności diagnozy i tego, że zastosowane zostanie odpowiednie leczenie należy zgłosić się do specjalisty. Jeżeli zależy podejrzewasz u siebie nerwiaka Mortona i zależy ci na profesjonalnej opiece medycznej, już dziś zapisz się na wizytę do ortopedy.   

Nerwiak Mortona – leczenie

Pamiętaj, że rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie choroby daje największe szanse na szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności. U pacjentów z niewielkim zaawansowaniem zmiany stosuje się leczenie zachowawcze polegające na stosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Bardzo istotne jest by pacjenci borykający się z tym schorzeniem, nosili właściwie dobrane obuwie. Najlepiej by buty były na płaskiej podeszwie i o szerokich czubkach. Ulgę w bólu przynoszą także dobrze dobrane wkładki ortopedyczne. Należy pamiętać, że stopy są różne, dlatego wkładki powinny być indywidualnie dobrane, w czym pomaga komputerowe badanie stopy, analizujące rozkład nacisku wywieranego na podłoże. Sprawdzane są także naciski wywierane w czasie chodu i w pozycji stojącej. Oprócz wkładek ortopedycznych warto zdecydować się na rehabilitację stopy, której zadaniem jest wzmocnienie przodostopia. 

Sprawdź kompleksowe informacje o leczeniu Nerwiaka Mortona: www.cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-stopy/operacje-nerwiaka-mortona/

Trudno mówić o skutecznym leczeniu, bez wyeliminowania podstawowej przyczyny choroby. Pacjentom otyłym, zalecana jest redukcja masy ciała, a kobietom noszącym buty na wysokim obcasie, zmianę obuwia na wygodne o szerokim czubku. Potwierdzenie stanu zapalnego wymaga podania sterydów w postaci iniekcji. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji. 

Operacja nerwiaka mortona

Wyróżnia się następujące typy operacji nerwiaka Mortona:

  • Uwolnienie nerwu palcowego wspólnego – wykonuje się go u tych pacjentów, u których zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu polegającego na uwolnieniu nerwu, spod więzadła poprzecznego śródstopia. 
  • Resekcja nerwu palcowego wspólnego – polega na uzyskaniu dojścia do nerwu podeszwowego i wykonaniu precyzyjnej resekcji. Jeżeli u pacjenta występują dodatkowe zwyrodnienia, takie jak np. haluksy, metatarsalgie, czy palce młotkowate podczas zabiegu, usuwa się je razem z nerwiakiem Mortona; 

Podobnie jak w przypadku innych operacji ortopedycznych, tak i po zabiegu usunięcia nerwiaka Mortona, wskazane jest by pacjent, unikał obciążania kończyny przez okres kilku tygodni. Udowodniono, że powrót do codziennych aktywności występuje szybciej u tych pacjentów, którzy możliwie szybko po operacji poddają się rehabilitacji . To właśnie ona w połączeniu z terapią manualną powoduje, że nie tworzą się zrosty międzykostne, które mogą być czynnikiem utrudniającym gojenie i upośledzającym biomechanikę stopy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *