Bieganie to dziś jeden z popularniejszych sportów. Dlaczego? Ponieważ jest stosunkowo łatwo dostępny dla każdego z nas. Nie potrzeba wysokich nakładów finansowych, aby zacząć biegać. Podoba Ci się perspektywa takiego spędzania czasu? Dobrze się składa – podpowiemy Ci jak zacząć swoją przygodę z bieganiem.

Od czego zacząć bieganie – kondycja

Jak w każdym sporcie, liczy się twoja kondycja. To, jak bardzo wytrzymały jest twój organizm. Można się spodziewać tego że jeśli przez kilka lat nie miałeś ruchu i spędzałeś czas na kanapie przez telewizorem. Jak poprawić swoją kondycję? Systematycznie poruszając się. Możesz w tym celu decydować się na krótkie przebieżki, jak również ćwiczyć w domu, starając się spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. W tym celu warto wykonywać przysiady, skłony oraz brzuszki.

Bieganie a dieta

Biegając bardzo eksploatujemy stawy w kolanach. Oznacza to że twoja dieta powinna być dostosowana do większego zapotrzebowania organizmu na wybrane składniki. Jakie? Przede wszystkim należy spożywać produkty bogate w żelatynę i witaminy. Pomagają one odbudować chrząstkę i odpowiadają za produkcję naturalnej mazi, która zmniejsza tarcie w stawach. Można w tym celu również wspomagać się dedykowanymi suplementami dla sportowców, a szczególnie biegaczy.

Odzież do biegania

Jak podczas uprawiania każdego sportu, tak i podczas biegania warto zadbać o odpowiedni strój. Powinien być przewiewny i oddychający. Nie może krępować ruchów, a ponadto powinien być dobrany prawidłowo pod kątem Twojego rozmiaru. Jednym z ważniejszych elementów stroju do biegania jest oczywiście obuwie. To ono będzie odpowiadało za twój komfort i bezpieczeństwo. Bieganie w przypadkowych obuwiach, nawet jeśli było ono sprzedawane jako „sportowe”, może się zakończyć bolesnymi odgnieceniami i otarciami. Zakup dedykowanych butów do biegania to słuszna decyzja, na którą warto się odważyć.

Monitoruj swoje postępy

Zaczynając bieganie, będziesz mógł obserwować jak Twoja kondycja z dnia na dzień jest coraz lepsza. Pokonywanie dłuższych dystansów w krótszym czasie to najlepszy wyznacznik twojej efektywności. W śledzeniu postępów mogą Ci pomóc sportowe smart zegarki z funkcją GPS i opcją treningów. Po połączeniu ich z aplikacją w telefonie, otrzymasz pełen dostęp do danych o swoim bieganiu. Ile kosztuje taki zegarek, buty, suplementy? Ceny są naprawdę różne i zaczynają się od kilkuset złotych. Pożyczka na raty może być dużym wsparciem finansowym, jeśli obecnie nie dysponujesz gotówką na taki cel. Wielu sportowców potwierdziło, że na początku swojej kariery sportowej pożyczka na raty pomogła im stawiać pierwsze kroki i umożliwiła np. zakup niezbędnego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *