Rwa kulszowa to inaczej nazywany atak korzonków nerwowych. Jest to dotkliwy ból w dole pleców, który paraliżuje całe ciało. Zapalenie korzonków spowodowane jest słabą kondycją kręgosłupa i przede wszystkim wymaga fachowego leczenia.

Rwa kulszowa – objawy

Gdy dotknie Cię rwa kulszowa objawy są nietrudne do zdiagnozowania. Ból obejmuje okolice lędźwi ale mogą też boleć sploty nerwów w okolicy uda lub barku. Ból spowodowany jest mechanicznym uciskiem tarczy międzykręgowej na korzenie nerwowe.
Rwa kulszowa zaliczana jest do schorzeń zespołów korzeniowych. Korzonki czyli inaczej pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego między kręgami od szyjnych po lędźwiowe. Korzonki umiejscowione są parami po dwa po prawej stronie kręgosłupa i po dwa po lewej stronie. To powoduje, że są bardzo wrażliwe na zmiany stanu zdrowia kręgosłupa oraz jego najbliższej okolicy. Ból powodowany jest przez ucisk na korzonki nerwowe. Problemy z rwą kulszową zazwyczaj zaczynają się po 30 roku życia ze względu na to, iż kręgosłup się zużywa i powstają zmiany zwyrodnieniowe.

Rwa kulszowa a leczenie

Gdy dotknie nas rwa kulszowa leczenie będzie wymagało fachowego podejścia. W momencie gdy towarzyszy jej zaburzenie czucia bądź niedowład, musimy zasięgnąć porady lekarza. W zależności od zaawansowania i przyczyn choroby zaleci on leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Przydadzą się również masaże, fizykoterapia oraz ćwiczenia na wyciągu. Czasem może być potrzeba zastrzyków domięśniowych oraz noszenie gorsetu usztywniającego. Jeżeli to nie przynosi efektów pomóc może neurochirurg, który usunie przyczynę ucisku na nerw. W domu ulgę przyniesie nam odpoczynek w odpowiedniej pozycji najlepiej na twardym podłożu oraz ugiąć nogi i podłożyć zrolowany koc pod kolana.Można zażyć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Pomóc może również ogrzanie bolącego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *