Większość kobiet martwi się o swoją sylwetkę po ciąży i chcą jak najszybciej wrócić do swoich kształtów. Czasem jest to jednak niemożliwe ze względu na rozejście mięśni prostych brzucha. Przedstawimy tą przypadłość, jak ją prawidłowo zdiagnozować i jak sobie nią radzić. Rozejście mięśni brzucha po ciąży jest wyzwaniem dla kobiety, która chce szybko dojść do formy. Największą grupą, której dotyka ten problem są właśnie kobiety po ciąży ale narażone są również osoby w podeszłym wieku.

Na czym polega problem rozejścia się mięśni?

Podczas treningów najbardziej zależy nam na wytrenowaniu mięśnia prostego brzucha. To on tworzy tak zwany “kaloryfer. Mięsień składa się z dwóch części połączonych tzw. kresą białą. W momencie zajścia w ciążę macica się rozrasta i mięśnie się rozchodzą. Po porodzie mięśnie powinny się z powrotem zejść na swoje miejsca, gdy tak się nie dzieje mamy do czynienia z rozejściem kresy białej.

Przyczyny rozejściu się mięśni brzucha po ciąży

Rozejście mięśni brzucha ma kilka przyczyn. Przede wszystkim może je powodować większa niż zazwyczaj zmiana kształtu brzucha czyli ciąża mnoga lub wysoka waga urodzeniowa dziecka. Inną przyczyną może być otyłość, jednak częściej dotyka to kobiet szczupłych i drobnych, którym brzuch w ciąży szybko urósł. Mięśniom nie sprzyja również wiek matki oraz liczba przebytych ciąż. Bardzo ważne jest

Ćwiczenia po rozejścia się mięśni brzucha

W leczeniu rozejścia mięśni prostych pomogą odpowiednie ćwiczenia. W sieci dostępnych jest mnóstwo ćwiczeń i porad jak sobie radzić z tą przypadłością. Najlepszym sposobem jednak będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni ćwiczenia dla konkretnego przypadku. Warto też wiedzieć czego nie robić aby problem się nie pogłębił. Na pewno nie można robić brzuszków ani ćwiczeń polegających na rozciąganiu mięśni brzucha oraz wypinaniu do góry. W najbardziej poważnych przypadkach kiedy kobieta czuje ból przy poruszaniu się lub gdy nie jest w stanie wykonywać niektórych czynności lekarz może doradzić operację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *