Wiele kobiet, które obserwują swój cykl miesięczny te starające się o dziecko lub wręcz przeciwnie zastanawia się jakie są pierwsze objawy ciąży. Niektóre kobiety widzą objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu, jednak zazwyczaj pojawiają się one w 4-6 tygodniu.

Pierwsze objawy ciąży a beta HCG

Najwcześniejszym i najpewniejszym objawem ciąży jest brak miesiączki, pamiętajmy jednak, że może też to być spowodowane zaburzeniami cyklu miesięcznego. Dodatkowymi objawami jest złe samopoczucie, senność, nudności, obrzęk piersi, nadwrażliwość na zapachy, zwiększony apetyt lub całkiem odwrotnie czyli brak apetytu. Pamiętajmy jednak, że są to objawy dodatkowe i wcale nie muszą występować gdyż każdy organizm jest inny. Potwierdzeniem ciąży jest wynik badania beta HCG oraz jego przyrost w następnych dobach. Wiele kobiet takie same objawy ma również przed zbliżającą się miesiączką dlatego ważne jest by nie myśleć przedwcześnie o tym obojętnie czy czekamy na ciążę czy też wręcz przeciwnie.

Śluz

Kobiety, które prowadzą dokładny opis swojego cyklu miesięcznego i stosują metodę naprotechnologii są w stanie ze swojego organizmu odczytać pierwsze objawy ciąży. Często możemy potraktować jako pierwsze objawy ciąży śluz, który w każdej fazie cyklu ma inną konsystencję, intensywność a czasem i zapach. Wprawne obserwatorki już na tej podstawie mogą podejrzewać ciążę i czekają tylko na potwierdzenie w badaniu beta HCG lub zrobionym przez wykwalifikowanego lekarza USG.

Ból brzucha – czy to już ciąża?

Kobiety dobrze znające swój organizm mogą przyjąć jako pierwsze objawy ciąży ból brzucha, który może się nieco różnić od bólu brzucha przed zbliżającą się miesiączką. Jest to ciężkie do oceny i często niejednoznaczne. Warto znać reakcje swojego organizmu, może się zdarzyć, że kiepska jakość życia, stresująca praca, niedożywienie lub otyłość spowoduje zanik miesiączki ale również choroby towarzyszące takie jak PCOS, Hashimoto lub niedoczynność tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *