Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z nartami i zastanawiasz się jakie deski najlepiej sprawdzą się podczas zimowych szaleństw na stoku, nie mogłeś trafić lepiej. W tym artykule dowiesz się kilku podstawowych informacji i porad związanych z zakupem odpowiedniego produktu. Zapraszamy do lektury.

Początkujący narciarz

Jeżeli nigdy nie jeździłeś na nartach, nie ma gwarancji, że z miejsca pokochasz ten rodzaj aktywności fizycznej. Pamiętaj, że pierwsze kroki na deskach kończą się zazwyczaj upadkami i trudnością w skręcaniu czy hamowaniu. Wiele tych aspektów zniechęca na starcie wiele osób. Właśnie dlatego z zakupem pierwszych nart powinieneś poczekać przynajmniej do czasu debiutanckiej wizyty na stoku. Do tego czasu warto skorzystać z wypożyczalni. Jeżeli jazda na nartach okaże się nie dla Ciebie, stracisz tylko kilkanaście złotych. Dużo trudniej sprzedać świeżo nabyte narty.

Zakup nart

Jeżeli po pierwszej wizycie na stoku poczujesz zajawkę i chęć do dalszej nauki, jest to idealny moment do zakupu własnych, przystosowanych pod siebie nart. Aby wybór był odpowiedni i produkt posiadał wszystkie najważniejsze elementy, warto podczas wizyty w sklepie trzymać się następujących porad.

  • Narty dopasowane do wzrostu – deski nie powinny być za duże i za małe. Idealna wysokość to taka, kiedy narta sięga do brody (normalna waga użytkownika), lub do czubka nosa (osoby z nadwagą). Długość produktu ma kolosalne znaczenie w kontekście jazdy na stoku.
  • Twardość produktu – dla początkujących narciarzy polecane są deski miękkie, które ułatwiają naukę skręcania. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku nadwagi, narty powinny być nieco twardsze.
  • Szerokość – początkujący narciarze powinni kupić szersze i bardziej stabilne deski.
  • Promień skrętu – ostatnim kluczowym czynnikiem w kontekście zakupu nart jest wybór pomiędzy nartami taliowanymi i carvingowymi. Eksperci piszą, że promień powinien się mieścić w granicy 13-17 metrów.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich nart nie jest tak prosty, jak zakup kurtki, gogli czy butów narciarskich. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu, udaj się na stok i skorzystaj z wypożyczalni desek. Dzięki temu na starcie ocenisz, w którym modelu czujesz się najlepiej i zdobędziesz kilka kluczowych informacji, mogących się przydać przy zakupie własnego akcesorium. Pamiętaj, że jazda na nartach potrafi uzależnić, ale wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *