Nadwaga i otyłość często prowadzi do różnych chorób. Niestety często jednak jest na odwrót i to problemy zwłaszcza związane z hormonami powodują problemy z wagą, wtedy żadna dieta ani aktywność fizyczna nie pomoże nam w tym problemie. Pamiętajmy zatem, że jeśli mamy problem z utrzymaniem wagi mimo zdrowej diety oraz aktywności fizycznej warto zrobić podstawowe badania krwi. Wtedy lekarz doradzi nam odpowiednie leczenie.

Nadwaga a otyłość

Według definicji nadwagą nazywamy nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie w stosunku do beztłuszczowej masy ciała. Występuje w stopniu umiarkowanym.
Otyłość natomiast jest to nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w stopniu zaawansowanym.

Choroby powodujące nadwagę i otyłość

Niedoczynność tarczycy – jest schorzeniem endokrynologicznym i rozwija się w dyskretny sposób. Najczęściej zaczyna się od ciągłej senności i zmęczenia, problemów z koncentracją a także osłabienia i uczucia zimna. Często występują również zaburzenia miesiączki.
Aby zdiagnozować to schorzenie wystarczy zrobić badanie krwi na stężenie hormonów tarczycy. Jeżeli wynik nie jest zadowalający lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować nas do endokrynologa, który zajmie się naszym leczeniem.
Pamiętajmy, że nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży może być również spowodowana problemami z tarczycą.

Zespół Cushinga – jest to zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego kortyzolu w surowicy krwi. Najczęściej powodem jest występowania jest długotrwałe podawanie sterydów podczas leczenia innych schorzeń. Objawia się przede wszystkim przyrostem masy ciała. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w charakterystycznych miejscach takich jak kark, nad obojczykami, na twarzy i na tułowiu omijając kończyny. Aby zdiagnozować zespół należy wykonać badanie krwi na poziom kortyzolu oraz wykonać usg nadnerczy, które produkują ten hormon.

Zespół policystycznych jajników – jest to problem typowo kobiecy. Często diagnozuje się go w momencie nadwagi lub otyłości, gdy kobieta ma problemy z miesiączkowaniem a co za tym idzie problemy w zajściu w ciążę. Często towarzyszy też trądzik, nadmierne łysienie i owłosienie miejsc takich jak twarz lub piersi. Dodatkowo występuje nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, schorzenia układu krążenia i dróg żółciowych. Aby zdiagnozować problem PCOS najlepiej zgłosić się do ginekologa – endokrynologa, który wyreguluje cykl miesięczny lekami hormonalnymi oraz podpowie w jaki sposób zredukować masę ciała aby móc cieszyć się macierzyństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *