Otyłość brzuszna najczęściej występuje u mężczyzn. Nazywana jest brzuszną gdyż zazwyczaj miejscem, w którym odkłada się tkanka tłuszczowa jest właśnie brzuch. Pozostałe części ciała pozostają zazwyczaj bez zmian.

Diagnoza otyłości brzusznej

Mimo iż widać gołym okiem wszelkie objawy otyłości brzusznej warto zrobić kilka pomiarów swojego ciała. Jeżeli wynik pomiaru obwodu brzucha jest między 94 a 101 to mamy do czynienia z nadwagą z tendencją do otyłości brzusznej, jeżeli wynik przekracza 102 cm to mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Możemy zrobić jeszcze jeden dodatkowy test a mianowicie wskaźnik WHR. Aby go obliczyć musimy obwód pasa podzielić przez obwód bioder. Jeżeli otrzymamy wynik 1 to wtedy mówimy o otyłości brzusznej. Jeśli obwód jest mniejszy ale wskaźnik WHR wskazuje na otyłość brzuszną potraktujmy to jako ostrzeżenie.

Dieta przy otyłości brzusznej

Otyłość brzuszną możemy zwalczyć odpowiednią dietą. Musimy wyeliminować z diety białą mąkę i cukier, ograniczamy do minimum czerwone mięso i tłuszcze zwierzęce. Bez ograniczeń możemy jeść warzywa a podczas przygotowywania posiłków możemy je wzbogacić o tłuszcze roślinne. Przynajmniej dwa razy w tygodniu mięso zastąpmy rybami najlepiej morskimi.

Otyłość brzuszna a ćwiczenia

Przy otyłości brzusznej pomogą ćwiczenia. Zbyt intensywny trening podnosi poziom kortyzolu, który prowadzi do insulinooporności a także nasila tycie. Możemy jednak wprowadzić regularne ale o umiarkowanym natężeniu ćwiczenia. Możemy zacząć biegać na zmianę z ćwiczeniami siłowymi, jednak powinny być wykonywane w krótkich seriach z małą ilością powtórzeń. Unikajmy natomiast ćwiczeń, które mogą uszkodzić stawy, zwłaszcza przy dużej nadwadze.

Otyłość brzuszna wśród mężczyzn jak i kobiet jest bardzo groźnym schorzeniem. Powoduje wiele chorób a nie zdiagnozowana może powodować depresję. Warto obserwować nasz organizm aby w odpowiednim czasie, zanim będzie za późno zareagować. Choroby związane z otyłością mogą wyrządzić duże spustoszenie w naszym ciele, a dojście do równowagi nie będzie łatwe i proste dlatego warto działać wcześniej już po pierwszych symptomach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *