Żylaki kończyn dolnych są nie tylko nieestetyczne, ale także bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z tego względu borykając się z problemem żylaków koniecznie powinniśmy zrobić wszystko, aby je wyleczyć. Na szczęście w dzisiejszych czasach zarówno diagnostyka, jak i leczenie żylaków jest bardzo skuteczne.

Co to są żylaki i dlaczego są tak niebezpieczne

Terminem żylaki określa się przewlekłą niewydolność żylną, która polega na poszerzeniu żył powierzchniowych. Żylaki kończyn dolnych są widoczne na nogach w formie wypukłości oraz przebarwień żył, z tego względu wiele osób traktuje żylaki głównie jako problem natury estetycznej. Jest to jednak błąd ponieważ wystąpienie żylaków jest powiązane także  z innymi i to dużo poważniejszymi problemami, m.in. obrzmieniami i uczuciem ciężkości nóg, bolesnymi kurczami łydek czy obrzękami. Z tego powodu w przypadku wystąpienia problemów z niewydolnością żylną, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych i zaplanowaniu odpowiedniej w danym przypadku metody leczenia.

USG Doppler

Diagnostyka żylaków kończyn dolnych może być wykonywana na dwa sposoby. Podstawowym sposobem diagnostyki jest wykonanie badania ultrasonograficznego, tzw. USG Doppler. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Euro Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Badanie ultrasonograficzne jest zawsze pierwszym wyborem w przypadku pacjentów z problemami żylnymi. Największą zaletą USG Doppler jest jego nieinwazyjność, przez co można je bezpiecznie wykonywać nawet u kobiet w ciąży. Badanie pozwala ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co umożliwia dokonanie oceny stanu tętnic i żył w kończynach dolnych oraz wykrycie ewentualnych patologii.

Sama metoda wzięła swoją nazwę z tego, że urządzenie służące do wykonania badania wykorzystuje tzw. efekt Dopplera. Badanie polega na przykładaniu przez lekarza do kończyn dolnych końcówki ultrasonografu. Narzędzie emituje fale ultradźwiękowe, które są odbijane przez poruszające się w naczyniach krwionośnych komórki krwi,  na skutek czego następuje zmiana częstotliwości odbitej fali. Powstałe zmiany są analizowane w formie obrazu na ekranie urządzenia i pozwalają na dokładne określenie kierunku przepływu krwi w naczyniach oraz wykrycia wszelkich anomalii. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa około 30 minut.

Flebografia

Mimo iż USG Doppler zazwyczaj daje bardzo precyzyjne dane, w niektórych przypadkach konieczne jest jednak wykonanie również innego badania, tzw. flebografii. Jeszcze kilkanaście lat temu flebografia była badaniem standardowym. Potem została zastąpiona USG Doppler ze względu na swoją inwazyjność. Dziś jest stosowana tylko w przypadkach, gdy USG Doppler nie daje klarownych wyników, m.in. w przypadkach dużego obrzęku lub otyłości u pacjentów. Badanie polega na wstrzyknięciu do żyły na grzbiecie stopy środka cieniującego oraz nałożeniu na wysokości kostki opaski uciskowej. Dzięki opasce wstrzyknięty kontrast jest kierowany w kierunku układu żył głębokich.

Flebografia pozwala na osiągnięcie bardzo precyzyjnych wyników badania, ale ze względu na jej inwazyjność, dziś wykonywana jest już bardzo rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *