Okazuje się, że przygotowując się do wyprawy w góry trzeba zadbać o wiele różnych elementów. Znaczenie ma oczywiście wysokość szczytów i ich pokrywa. Jednak niezależnie do tego, gdzie góry się znajdują, potrzebne przedmioty można podzielić na sprzęt wspinaczkowy i asekuracyjny oraz odpowiednie ubranie.

Asekuracja – co trzeba mieć ze sobą?

Niezależnie od tego czy celem są wysokie góry czy skałki, zawsze przydatne są liny. To osprzęt niezbędny podczas wspinaczki. Służy do zapewnienia bezpieczeństwa na wypadek upadku. Wyróżnia się przy tym liny statyczne i dynamiczne. Te pierwsze dedykowane są do wspinaczki tradycyjnej. Wykorzystuje się je jako łącznik między kilkoma osobami. To również liny transportowe, które służą do mocowania i podtrzymywania. Z uwagi na brak elastyczności nie nadają się jednak do asekuracji. Do tego celu przeznaczone są liny dynamiczne. Posiadają one budowę dwuwarstwową. Rdzeń złożony jest żył i opleciony warstwą ochronnego splotu. Takie liny mają zdolność do pochłaniania energii powstającej w czasie upadki. Dlatego ewentualne szarpnięcia są mniej odczuwalne dla osoby, która się wspina. Ponadto wyróżnia się liny pojedyncze, podwójne, bliźniacze czy lodowcowe.

Ekwipunek niezbędny w górach

Poza linami każdy wspinacz musi oczywiście posiadać uprząż. To nic innego jak pas wokół bioder, który zabezpiecza w czasie upadku, a dodatkowo zmniejsza nacisk na jedną partię ciała. Asekurowanie się bez uprzęży mogłoby się skończyć bowiem uduszeniem czy złamaniem żeber. Wyróżnia się dwa rodzaje uprzęży – biodrowe i piersiowe. Na ogół jednak te drugie są uzupełnieniem pierwszych. Nie nosi się ich więc samodzielnie. duże znaczenie ma waga uprzęży. W przypadku treningów na sztucznych ścianach nie potrzebna jest wcale uprzęż ciężka ze wzmocnienie na kręgosłup. W górach wysokich konieczny jest z kolei model, który gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo wspinającemu się. Dobrym rozwiązaniem są uprzęże z regulowanymi zabezpieczeniami na uda. Dzięki nim można dopasować rozmiar opasek tak, aby ciężar ciała układa się równomiernie.

Profesjonalne haki i mocowania

W rzeczywistości na mocowanie składa się wiele pojedynczych elementów, które w całości tworzą system asekuracji. Podczas wspinaczki wysokogórskiej potrzebne są także haki do montowania w szczelinach górskich. Jednak są one trudne do założenia i niektóre osoby z nich rezygnują. Podczas zjeżdżania i asekuracji nieocenione są karabinek, ekspres czy ósemka. Bardzo popularne od jakiegoś czasu są karabinki z zamkami typu k-lock, które zapobiegają ich przypadkowemu odczepieniu się. Ponadto nie niszczą lin i taśm. W wysokich górach warto mieć przy sobie również czekan, który jest podparciem i ułatwia utrzymanie równowagi. Za jego sprawą można zapobiec upadkowi bądź zahamować go, gdy już do niego dojdzie. Bardzo wytrzymałe są modele wykonane z kutego żelaza, które posiadają ostry dziób. W tym przypadku nie ma co oszczędzać, w końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego warto stawiać na sprzęt wysokiej jakości.

Portal elcap.pl wsparł nas merytorycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *