Niewiele aspektów naszego życia wpływa na nasze zdrowie tak bardzo, jak sposób odżywiania. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia dieta i co możemy dzięki niej zyskać. Dowiedz się, dlaczego powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest prawdziwe!

Wpływ diety na ciało

Oczywiście, w pierwszej kolejności sposób odżywiania wpływa na nasz organizm. Podstawową funkcją jedzenia jest dostarczanie nam energii – białka, tłuszcze oraz węglowodany są po prostu „paliwem” dla ciała, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie codziennych zajęć. Odpowiednie odżywianie ma wpływ na pracę wszystkich naszych układów wewnętrznych: nerwowego, krwionośnego czy immunologicznego, czyli odpowiadającego za odporność organizmu. Od tego, co jemy, zależy także nasz wygląd – włosy, skóra i paznokcie muszą mieć „dostęp” do składników odżywczych, by posiadać odpowiedni połysk. Unikanie wysoko przetworzonych produktów i bardzo kalorycznych przekąsek chroni nas także przed wieloma chorobami, takimi jak nowotwory oraz, rzecz jasna, otyłość.

Zawartość talerza a samopoczucie

To, jak się odżywiamy, kształtuje także nasze samopoczucie. Osoby, które nieodpowiednio się odżywiają, często czują się rozdrażnione lub odczuwają brak energii. Zdrowa dieta pozwala natomiast czuć się lekko. Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych pomaga także uzyskać emocjonalną stabilność – dzieje się tak dlatego, że to, co jemy, wpływa na nasz mózg, który stanowi przecież „centrum zarządzania” naszymi emocjami.

Zdrowa dieta, czyli co?

Wbrew pozorom, skuteczna i zdrowa dieta nie będzie tym samym dla każdej osoby. Owszem, pewne zasady – takie jak jedzenie dużej ilości warzyw i produktów pełnoziarnistych – będą się „sprawdzały” u niemal wszystkich ludzi, ale ponieważ każdy z nas jest inny, wykonuje inną pracę i ma inny stan zdrowia, to zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie odmienne u każdego z nas. Zdrowa dieta nie oznacza zatem kopiowania czyjegoś sposobu odżywiania, a raczej indywidualny plan żywieniowy, który uwzględnia nasze specyficzne potrzeby.

Więcej porad znajdziesz pod adresem https://naturhouse-polska.pl/strefa-kobiet/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *