Brak motywacji do nauki dotyka nie tylko leserów, ale także uczniów i studentów, którym zawsze zależało na dobrych wynikach. Na szczęście jednak motywacja do nauki może powrócić dzięki kilku motywacyjnym sztuczkom – poznaj je i wprowadź w życie!

Rób mapy myśli

Wkuwanie, które opiera się na czytaniu nudnych notatek, niewielu osobom sprawia przyjemność. Jeżeli więc chcesz zmotywować się do nauki, zacznij rysować mapy myśli – jest to sposób notowania, w którym główną rolę odgrywają rysunki i skrótowe hasła. Pozwoli Ci to również na pobudzenie własnej kreatywności. 

Wizualizuj sukces

Mimo że wykładowcy i nauczyciele często powtarzają, że “uczymy się dla siebie”, tak naprawdę większość z nas naukę postrzega jako środek do osiągnięcia celu – dostania się na studia czy zdobycia dobrej pracy. Zacznij więc wizualizować sobie sukces, o którym marzysz – czyli na przykład siebie z indeksem prestiżowej uczelni w ręku.

Zaczynaj naukę od przyjemnych przedmiotów

Kiedy planujemy spędzić popołudnie nad książkami i zaczynamy naukę od przedmiotu, którego szczerze nie znosimy, to często odechciewa nam się dalszej pracy. Dobrze jest więc “na pierwszy ogień” wybrać przedmiot lub zagadnienie, które choć trochę nas interesuje, a później przejść do tego, co wydaje nam się nudne lub niepotrzebne.

Ucz się w niezwykłym miejscu

Kto powiedział, że zawsze musisz uczyć się wyłącznie przy biurku w swoim pokoju? O wiele lepsze wyniki w nauce można osiągnąć, ucząc się w ciekawym, inspirującym miejscu! Jeżeli tylko możesz, udaj się z książkami do parku, ogrodu botanicznego lub chociażby na balkon – wtedy zakuwanie będzie kojarzyło Ci się znacznie lepiej!

Nagradzaj się za sukcesy

Każdy z nas kocha być nagradzany i doceniany – drobny podarunek motywuje nas więc do dalszych wysiłków. Z tego powodu warto zastanowić się, jaką nagrodę “wręczymy” sobie, kiedy opanujemy już obowiązujący nas materiał. Może to być nowe ubranie, wyjście z przyjaciółmi na piwo lub… dzień, podczas którego będziemy mogli oddać się błogiemu lenistwu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *