Depresja zimowa dotyka osoby w każdym wieku – w końcu jest to czas zimna i krótkich dni. Objawy depresji zimowej potrafią zaś naprawdę uprzykrzyć życie. Poznaj sposoby na zapobieganie i leczenie depresji zimowej!

Bądź aktywny

Wiadomo, że większość z nas zimą miałaby ochotę zapaść w sen zimowy i nie wyściubiać nosa na dwór. Trwanie w bezruchu nie jest jednak dobre ani dla ciała, ani dla umysłu – warto więc mimo wszystko nie rezygnować z aktywności. Wybierz się zatem na narty, łyżwy lub zwykłą siłownię, by przyspieszyć produkcję endorfin – tak zwanego “hormonu szczęścia”.

Spotykaj się z ludźmi

Spędzanie dużej ilości czasu w samotności zdecydowanie wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne – w końcu człowiek jest istotą stadną. Zadbaj zatem o to, by każdego dnia porozmawiać z kimś bliskim, a co najmniej raz w tygodniu spotkać się z przyjaciółmi. Jeżeli Twoja sytuacja finansowa wygląda całkiem przyzwoicie, możesz zachęcić ich do wybrania się w góry na białe szaleństwo!

Zadbaj o nastrój w swoich wnętrzach

Szare i chłodne wnętrza mogą być bardzo przygnębiające – zwłaszcza zimą. Kup więc kilka dodatków w ciepłych kolorach, aby Twój pokój był bardziej przytulny. Zastanów się także nad oświetleniem – powinno ono być równomierne i ciepłe, podobne do światła dnia.

Zdrowo się odżywiaj

Zimowe wieczory często “zachęcają” nas do tego, by sięgać po czekoladę, słodkie napoje i tłuste dania. Niestety, niezdrowe jedzenie wpływa negatywnie nie tylko na naszą sylwetkę, ale też na samopoczucie. Staraj się więc jeść zdrowo i lekko, aby mózg miał pod dostatkiem cennych składników odżywczych.

Odwiedź psychologa

Czasami w życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, które są mocno obciążające emocjonalnie. Jeżeli w Twoim życiu także mają miejsce wydarzenia, które powodują silny stres i napięcie, lub jesteś po prostu przytłoczony ilością obowiązków, nie wahaj się udać do psychologa lub psychoterapeuty. Nie jest to powód do wstydu – raczej dowód na to, że jesteśmy świadomi, jak ważne jest nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *