Implant zęba to skuteczna metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Mimo skuteczności, strach przed powikłaniami oraz szereg zaleceń i ograniczeń, których należy przestrzegać po zabiegu sprawiają, że wiele osób powstrzymuje się przed decyzją o wszczepieniu implantu. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rezygnacja z aktywności fizycznej. Co jeszcze i czy rzeczywiście jest się czego bać?

Czy zabieg wiąże się z bólem?

W większości przypadków to wysokie koszty sprawiają, że pacjenci odkładają decyzję, czy wszczepić implant zęba. Cena, choć rzeczywiście jest wysoka, nie stanowi ich jedynej obawy – pacjenci boją się również bólu związanego z zabiegiem. Tymczasem, wszczepienie implantu odbywa się w znieczuleniu i w czasie zabiegu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości! Ból i obrzęk mogą natomiast wystąpić po zabiegu i utrzymywać się kilka dni, a nawet tygodni. Przeprowadzający zabieg implantolog zaleci jednak odpowiedni środek przeciwbólowy, który pomoże uporać się z dolegliwościami.

Zalecenia i ograniczenia

Implanty zębów wiążą się nie tylko z przejściowymi i zwykle szybko mijającymi dolegliwościami, ale także z koniecznością przestrzegania lekarskich zaleceń. Implantolodzy zalecają, by przez kilka dni od wszczepienia implantu, unikać spożywania gorących pokarmach. Polecają także spożywanie potraw w formie płynnej bądź półpłynnej. Ważna jest również odpowiednia higiena – specjalnymi płukankami należy płukać jamę ustną letnią, przegotowaną wodę 3-4 razy dziennie. Lekarz zapisuje również specjalne, odkażające i antybakteryjne preparaty, które pomagają utrzymać implanty zębowe i jamę ustną w czystości. W pierwszych dniach po zabiegu konieczne jest również unikanie długotrwałego mówienia i intensywnej aktywności fizycznej.

Przestrzeganie powyższych zaleceń to nie wszystko – bardzo ważne jest również stawianie się na wizytach kontrolnych, w czasie których implantolog oceni skuteczność przeprowadzonego zabiegu. W czasie wizyty pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich wątpliwościach i niepokojących objawach – wówczas specjalista będzie mógł zareagować i wdrożyć odpowiednie kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *