Endodoncja stanowi mało znany termin, jednak ma ona alternatywną nazwę, doskonale znaną większości dorosłych. Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, jest powszechnie stosowanym zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej. Część pacjentów jest zadowolona, mając do dyspozycji zaawansowaną metodę leczenia, która pozwala im na uratowanie naturalnego zęba przed ekstrakcją. Niestety, część pacjentów czuje ogromny lęk przed tą metodą leczenia. Warto jest wiedzieć, czym w gruncie rzeczy zajmuje się endodoncja i dlaczego nie warto jest się jej bać.

Endodoncja – na czym polega?

Endodoncja zalicza się do jednej z nielicznych dróg, które pozwalają pacjentowi uratować zęba przed ekstrakcją. Taka konieczność zachodzi w przypadku, gdy dojdzie do pojawienia się nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Choroba ta pojawia się na skutek rozwoju próchnicy – często ignorowanej choroby, zwłaszcza w początkowych etapach.

Proces leczenia endodontycznego odbywa się z reguły także wtedy, gdy dojdzie do złamania zęba wraz z częścią miazgi. W takim przypadku leczenie kanałowe pozwala uniknąć rozwoju chorób związanych z obnażoną miazgą, a także zredukować stany bolesne.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest procesem wykonywanym zarówno bez mikroskopu, jak i z jego wykorzystaniem. Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu jest stosunkowo nowym odkryciem, pozwalającym na jeszcze lepszą precyzję podczas zabiegu. Niezależnie od tego, na którą formę leczenia pacjent się zdecyduje, proces leczenia endodontycznego wygląda bardzo podobnie.

Przed podjęciem zabiegu, konieczne jest dokładna diagnoza, która pozwoli na opracowanie trafnej drogi leczenia. Po opracowaniu drogi leczenia, pacjent przystępuje do zabiegu. Najpierw konieczne jest usunięcie skażonej tkanki zęba, dopiero wtedy wykonuje się leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe kończy się szczelnym zamknięciem oczyszczonych kanałów zęba, dzięki czemu w większości przypadków nie dochodzi do nawrotu choroby. Tak opracowany ząb może być dalej wykorzystany do leczenia protetycznego, tj. wykorzystania rozwiązań protetycznych celem odbudowy zęba.

Czy endodoncja boli?

Pacjenci mogą zastanawiać się, czy leczenie endodontyczne będzie ich boleć. Okazuje się, że proces leczenia endodontycznego mógłby okazać się bolesny, na szczęście jest on wykonywany z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Dzięki temu, podczas zabiegu mogą pojawić się pewne sytuacje powodujące dyskomfort, natomiast ból nie stanowi ryzyka.

Jeśli potrzebujesz leczenia kanałowego, zapraszamy do gabinetu http://www.dentystaszczecin.eu/oferta/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem-szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *