Jazda na nartach cieszy się w naszym kraju sporą popularnością. Każdego roku przybywa miłośników tej dyscypliny, która nie tylko dostarcza wielu wrażeń, ale doskonale poprawia kondycję. Opanowanie tej sztuki nie zawsze jest jednak proste. Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Najlepszym sposobem jest oczywiście skorzystanie z pomocy zawodowca. Profesjonalny instruktor to osoba, pod okiem której nauka jazdy na nartach przebiegać będzie znacznie sprawniej. Zwykle w pobliżu stoków znajdują się punkty lub szkoły, w których istnieje możliwość wykupienia lekcji u fachowca. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest także wyjazd na obóz lub szkolenie, gdzie również nad wszystkim czuwają specjaliści. Dzięki kursowi trwającemu kilka lub kilkanaście dni, podczas których stale spędza się czas na stoku, jazda na nartach może zostać opanowana bardzo szybko.

Oczywiście nie zaszkodzi także wsparcie i wskazówki kogoś (np. z grona znajomych czy rodziny), kto ma doświadczenie, potrafi dobrze jeździć na nartach i chętnie udzieli kilku krótkich lekcji. Warto użyć również internetu i przejrzeć instruktażowe nagrania video, które zamieszczane są w różnych serwisach.

Uczysz się jeździć na nartach – bądź wytrwały

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem, muszą pamiętać, że podstawą jest tu cierpliwość i pokora. Nie należy oczekiwać natychmiastowych rezultatów ani zrażać się, gdy nastąpią jakieś niepowodzenia. Nauka jazdy na nartach powinna rozpocząć się od dostosowania wszystkich akcesoriów, oswojenia się z nartami, opanowania właściwego ich wpinania i ustawiania. Warto więc najpierw spacerować, wchodzić pod górę, obracać się. Tego typu ćwiczenia na początku pozwolą łatwiej przejść do następnych etapów.

Naukę jazdy na nartach zacznij od tzw. pługa

Chcąc nauczyć się jeździć na nartach, zwykle zaczyna się od prostej techniki, zwanej pługiem. Nie należy pomijać tego kroku, ponieważ pozwala opanować wiele umiejętności, przez co kolejne, bardziej zaawansowane lekcje przebiegną sprawniej. Nauka jazdy na nartach nie jest łatwa, dlatego warto stopniować sobie trudności. Oczywiście wszystkie ćwiczenia zawsze powinny być wykonywane w kasku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *