Wiele z objawów pojawiających się przy chorobach wątroby jest mało charakterystycznych. Przykładem może być stłuszczenie wątroby. Tę jednostkę chorobową długo łączono z chorobą alkoholową, ale występuje ona również u abstynentów. Jakie badania wykonuje się u pacjentów, u których rozpoznano właśnie stłuszczenie wątroby?

Czym jest stłuszczenie wątroby?

O stłuszczeniu wątroby lekarze mówią wówczas, gdy w komórkach wątroby gromadzą się związki tłuszczowe. Jeszcze do niedawna chorobę diagnozowano głównie u osób z chorobą alkoholową. Wiadomo jednak, że może ona rozwinąć się również u abstynentów. W przypadku tej grupy pacjentów uznaje się, że wpływ na rozwój choroby może mieć m.in. otyłość, nieprawidłowa dieta (ze zbyt dużą ilością tłuszczu zwierzęcego) oraz zażywanie leków.

Choroby wątroby to nie tylko stłuszczenie wątroby – u pacjentów często diagnozuje się również polekowe uszkodzenie wątroby (zatrucie lekami) i wirusowe zapalenie wątroby (np. spowodowane wirusem typu A, B lub C). Wszystkie choroby wątroby wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jakie badania zlecają lekarze?

Choroby wątroby są bardzo poważne. Jeżeli pacjent zgłasza objawy mogące wskazywać na rozwój jednego z wyżej wymienionych schorzeń, niezbędne jest przeprowadzenie badań. Lekarz może:

  • wykonać badanie fizykalne – uciskając brzuch, może on m.in. ocenić wielkość wątroby; badanie fizykalne zawsze jest poprzedzone wywiadem lekarskim, w trakcie którego lekarz wypytuje pacjenta o objawy, jakie zaobserwował on u siebie,
  • skierować pacjenta na badania laboratoryjne – badania te obejmują sprawdzenie m.in. uszkodzeń hepatocytów i wskaźników cholestazy,
  • skierować pacjenta na badania obrazowe – podstawowym badaniem jest badanie USG.

Umów się na bezpłatne badania

Jeżeli choroby wątroby to bliski Ci temat – chorujesz samemu lub u wielu osób z Twojej rodziny rozpoznano np. stłuszczenie wątroby – nie czekaj, ale jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Na badania powinieneś też zgłosić się, jeżeli odczuwasz ból po prawej stronie pod żebrami. W razie wątpliwości, umów się na konsultację ze specjalistą.

Gdzie jednak znaleźć odpowiedniego i doświadczonego specjalistę? Na terenie Polski działa Centrum Medyczne Synexus. Jego przychodnie są zlokalizowane w różnych miastach, co ułatwia umówienie się na poszerzoną diagnostykę. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej Synexus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *