Refluks pokarmowy jest dolegliwością, z którą zmaga się bardzo wiele osób w różnym wieku. Dzięki odpowiedniej diecie można jednak ograniczyć dyskomfort, jaki zwykle towarzyszy temu schorzeniu. Dowiedz się, jak powinna wyglądać przemyślana dieta refluksowa!

Dieta na reflux przełyku – co powinno się w niej znaleźć?

Dieta przy refluksie wcale nie musi być nudna i monotonna – istnieje bardzo wiele produktów, którymi możemy cieszyć się niemal bez ograniczeń! Przede wszystkim, dieta refluksowa powinna być bogata w warzywa (z wyjątkiem strączkowych, pomidorów oraz cebuli) oraz chudy nabiał – kefir, zsiadłe mleko czy jogurt naturalny na pewno przyniosą nam ulgę. Możemy także jeść chude mięso, a także wszystkie ryby (jeśli tylko nie są one smażone).

Nie jest prawdą, że osoby cierpiące na refluks muszą zrezygnować z jedzenia ziemniaków – gotowane czy pieczone możemy jeść tak często, jak chcemy. Ważnym składnikiem diety refluksowej są także produkty zbożowe – chleb jasny, graham, kasze (z wyjątkiem gryczanej), makarony czy ryż na pewno nie zwiększą odczuwanego dyskomfortu. Jeśli chodzi o napoje, możemy pić słabą herbatę, wodę mineralną oraz domowe kompoty.

Dieta refluksowa – tych pokarmów lepiej unikać!

Osoby, które cierpią z powodu refluksu, powinny zrezygnować z pewnych potraw i produktów, które mogą nasilać przykre dolegliwości. Na pewno należy unikać (a przynajmniej znacznie ograniczyć) potrawy tłuste i smażone w głębokim tłuszczu. Przy refluksie nie powinno się także sięgać po potrawy pikantne i ciężkostrawne. Warzywa, takie jak cebula, pomidory (oraz ich przetwory), również powinny znajdować się na naszym talerzu jedynie sporadycznie.

Unikajmy także owoców cytrusowych i soków z tych owoców, czekolady i wyrobów czekoladowych. W zmaganiach z refluksem na pewno nie pomoże także alkohol, mocna kawa oraz napoje gazowane. Warto zaznaczyć, że napar z mięty (choć przypisuje mu się pozytywne działanie na układ pokarmowy) także może nasilać objawy chorobowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *