Korzystanie z usług trenera personalnego, to coraz częstsze zjawisko, które można zaobserwować na siłowniach. Kim jest trener personalny i czy warto z niego skorzystać? W tym artykule postaramy się wyjaśnić, na czym polegają wspólne treningi.

Na wstępie należy zaznaczyć, że moda na zdrowy styl życia jest na tyle rozpowszechniona w Polsce, że zawód trenera personalnego stał się bardzo modny. Jednak nie wielu z nich prowadzi treningi personalne online, które mogą okazać się kluczowe zwłaszcza w obecnych czasach. Najważniejsze w podjęciu dobrej decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego trenera personalnego jest to, aby skorzystać z usług takiej osoby, która dysponuje na ten temat nie tylko wiedzą, ale również może pochwalić się zdobytym doświadczeniem.

Dlaczego mam korzystać z usług trenera personalnego?

Odpowiedni trener personalny z Gdańska, lub innego dużego miasta, gdzie wiele osób chciałoby skutecznie trenować i dbać o swoją sylwetkę –  jest niezwykle ważnym punktem rozwoju dla wszystkich osób, które chcą zacząć swoją przygodę z siłownią. Może on stanowić autorytet, wzór do naśladowania lub po prostu być kimś, kto w miłej atmosferze pokaże nam właściwe dla nas ćwiczenia, które nie dość, że będą skuteczne, to dodatkowo bezpieczne.

Niestety, na rynku dostępnych jest tak wiele usług trenerów, którzy mają w swojej ofercie nie tylko treningi na siłownie, ale również treningi personalne online, a z przykrością należy stwierdzić, że nie mają wystarczającej wiedzy, doświadczenia lub podejścia do podopiecznego. Wielu z nich nie jest w stanie skutecznie pomóc sobie, a co dopiero innym osobom. Wcześniej wspomniane cechy są niezbędne do prawidłowego wykonywania tego zawodu. Tak przygotowany trener personalny będzie wiedział, co robić w każdej sytuacji, nawet w momencie, gdy pojawią się jakieś nieprzewidziane dolegliwości.

Trener personalny, a wiedza na temat budowy człowieka

Posiadanie wiedzy anatomicznej, biochemicznej, oraz fizjologicznej jest fundamentalne. Trenerów porównuje się do mechaników. Nie można być dobrym mechanikiem, jeśli nie zna się poszczególnych części samochodu lub nigdy nie prowadziło się auta. Osoba, która chce się nazywać trenerem personalnym, nie powinna mieć nawet jednej luki, jeśli chodzi o działanie organizmu ludzkiego. Jednak warto wspomnieć, że wiedza nie musi być, aż tak szczegółowa jak w przypadku lekarzy.

Trener ma za zadanie mobilizować i dobierać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który będzie stanowił podstawę np. do skorygowania wad postawy, zbudowania tkanki mięśniowej lub zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jednym z najważniejszych elementów treningów z trenerem personalnym jest odpowiednie podejście. Ma ono za zadanie skutecznie zmobilizować podopiecznego do pracy, co oznacza, że taka osoba nie może czuć się wystraszona, ale z drugiej strony nie może też mieć poczucia, że jej wyniki są dla trenera obojętne. Jedna i druga skrajność może doprowadzić do tego, że prędzej czy później podopieczny odpuści.

Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia?

Wybór odpowiednich ćwiczeń takich, jak przysiady, wyciskanie na głowę i martwy ciąg, oraz wiele innych może spowodować, że dowiemy się o mięśniach w naszym ciele, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia. Wypracowanie właściwej kontroli motorycznej ciała, a także wzorców ruchowych, które są poprawne, wymaga czasu. Trener to osoba, która powinna wprowadzić podopiecznego na odpowiedni tor i dbać o to, by w przyszłości taka osoba z niego nie zbaczała. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Wielu trenerów powiela wzorce treningowe, które już dawno stały się mitami. Niestety takie zachowania na pewno nie przyniosą korzyści, a mogą jedynie zaszkodzić.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego trenera nie należy do najłatwiejszych, dlatego przed umówieniem spotkania warto zapoznać się z opiniami na jego temat i innymi aspektami, które mogą okazać się kluczowe. Czasami warto najpierw umówić jedno spotkanie na, którym będziemy mieli szansę przekonać się, jak pracuje się nam z daną osobą. Jeśli jednak zdarzyło się, że w przeszłości trafiliśmy na osobę, z którą nie mamy dobrych wspomnień, nie warto się zniechęcać do korzystania z tego typu usług, warto jedynie mądrze dokonać wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *