Bądźmy szczerzy cena benzyny jest wysoka, zatem dojeżdżając samochodem do pracy, narażamy się na solidne wydatki w skali miesiąca. Mnożąc to przez 12 miesięcy okazuje się, że na paliwo wydajemy około 1/3 naszego budżetu. A przecież doliczyć jeszcze trzeba opłaty, ubezpieczenie, a także koszty napraw. Nic więc dziwnego, że nasze konta oszczędnościowe świecą pustkami.

A jakby zamiast samochodem dojeżdżać do pracy rowerem? W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, ile można zaoszczędzić wybierając ten jednośladowy sposób komunikacji. Już teraz zachęcamy Was do zakupu odpowiedniego modelu, tym bardziej, że wysokiej jakości rowery wcale nie muszą być drogie.

Nie musisz płacić za ubezpieczenie

Nie tylko sama benzyna kosztuje, ale i opłaty za ubezpieczenie do niskich nie należą. Dlatego warto pamiętać, że wybierając rower zamiast samochodu, możemy zaoszczędzić także na kosztach ubezpieczenia. Średnio licząc to około 1000 złotych w skali roku, czyli całkiem sporo. Ponadto nie musimy wykonywać przeglądu, zatem kolejne 200 złotych zostaje w naszej kieszeni, to około 1200 złotych.

Zastanów się, ile możesz zaoszczędzić w przeciągu choćby 10 lat. To wersja optymistyczna. A pomyśl jeszcze, że jeżeli jesteś sprawcą choćby małej stłuczki, to tracisz wszystkie zniżki, przez co koszt ubezpieczenie znacząco wzrasta. Dlatego zakup jednośladu jest naprawdę świetnym wyborem. Polecamy wybranie się do sklepu z rowerami, gdzie znajdziecie idealny dla siebie model i to w całkiem przystępnej cenie.

A koszty parkingu?

Kierowcy narażeni są na wiele opłat. W końcu, gdzie się nie spojrzy są parkingi, ale problem jest taki, że są one płatne. Czasem cena za 1 godzinę wynosi nawet 5 złotych. A jak wiadomo, jeżeli wybierzemy ryzyko i zaparkujemy na zakazie, to nie tylko nie zaoszczędzimy, ale jeszcze wydamy kolejne pieniądze szczególnie, że nasz samochód otrzyma coś, co uwielbiają wszyscy kierowcy, czyli blokadę na kołach. Trudno powiedzieć czy lepsza jest blokada, czy może odholowanie.

Nie mniej w jednym i drugi wypadku tracimy całkiem ładną sumę, a dodatkowo jeszcze sporo nerwów. Warto zauważyć, że obecnie nawet w centrach handlowych parkingi stały się płatne, a nie przy każdym zakładzie pracy występuje parking. Z kolei jeżeli zaparkujecie zbyt daleko od miejsca pracy, to jeszcze musicie pokonywać spore odległości, a parkowanie w niepewnym miejscu wiąże się z licznymi zagrożeniami, choćby kradzieżą samochodu. A to nie brzmi optymistycznie.

A co z mandatami?

Czy zbieracie „zdjęcia wstydu” z fotoradarów? Cóż taka wątpliwa pamiątka niestety przypomina o sporej gotówce wydanej na mandaty. Owszem zdajemy sobie sprawę, że błędy są kosztowne dla portfela, ale i tak nie specjalnie przepadamy za płaceniem takich kar finansowych. Na szczęście rowerzyści rzadko kiedy otrzymują mandat za jazdę. Musieliby sobie naprawdę zapracować.

Tym bardziej, że policja czy straż miejska jest bardziej wyrozumiała dla cyklistów. To kolejny powód, dlaczego rowery są absolutnym must have. Swoją drogą mamy pewność, że fotoradar nas „nie złapie”, a i rowerem dojedziemy w każde miejsce.

Na paliwo i na korki

Jak pokazują badania średnio kierowcy wydają około 500 złotych na paliwo. Oczywiście ta średnia nie jest do końca miarodajna, wszak wliczają się do niej tzw. niedzielni kierowcy. Ponadto jak wiadomo, także stojąc w korku nie tylko traci się czas, ale i paliwo. Statystyczny mieszkaniec wydaje około 3500 złotych stojąc w korku i poruszając się niczym żółw. Swoja drogą nie tylko jest to kosztowne dla portfela, ale także to marnowanie czasu, który można by wykorzystać w bardziej produktywny sposób, choćby na odpoczynek czy też rozrywkę. Zatem to zdecydowanie lepsza opcja niż stanie w korkach i denerwowanie się połączone z rzucaniem inwektyw.

Wybierając rower zamiast samochodu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Wszak nie musimy płacić za ubezpieczenie, opłaty, naprawy. Ok, rowery też się psują, jednak jednoślad często można naprawić samodzielnie. Choć nawet koszt naprawy w serwisie nie jest taki wysoki. Warto jeszcze wspomnieć o cegiełce dla środowiska, którą się oddaje, podobnie jak dla swojego zdrowia. Zatem naprawdę warto – zajrzyjcie na rowery sklep i wybierzcie coś dla siebie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *