Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego z nas – nawet tych, którzy wykonują pracę, o jakiej zawsze marzyli. Poznaj objawy wypalenia zawodowego – a jeśli dostrzegasz je u siebie, rozważ udanie się do psychologa lub chociaż dłuższy odpoczynek.

Niechęć do pracy

Czasami każdy z nas miałby ochotę zrobić sobie “wagary” i… zostać w łóżku, zamiast wbijać się w służbowy garnitur czy żakiet. Jeśli jednak wcześniej lubiłeś swoją pracę, a obecnie zupełnie nie masz motywacji, by do niej chodzić, to może to wskazywać na problem wypalenia. Oczywiście, warto najpierw sprawdzić, czy na przykład po kilku dniach wypoczynku problem sam się nie rozwiąże – zdarza się przecież, że nasz organizm potrzebuje regeneracji.

Nieustanne zmęczenie

Może ono przybrać postać senności lub braku energii do wykonywania codziennych czynności. Zwykłe zmęczenie mija po udaniu się na urlop, natomiast to, które towarzyszy wypaleniu zawodowemu, utrzymuje się pomimo odpoczynku.

Ciągłe podenerwowanie

Stres jest naturalną częścią naszego życia – w tym także pracy. Jeżeli jednak staje się on zbyt silny lub długotrwały, może być dla nas zabójczy. Osoby, które dotknął problem wypalenia zawodowego, często odczuwają zdenerwowanie przez niemal całą dobę – także wtedy, kiedy nie muszą iść do pracy.

Podwyższone ciśnienie

Jest to objaw bardzo niepokojący – nadciśnienie może doprowadzić do poważnych problemów z układem sercowo-naczyniowym. Jeśli zaobserwujesz u siebie zbyt wysokie ciśnienie, udaj się do lekarza.

Problemy ze snem

Oczywiście wywołane są one przewlekłym stresem. Wiele osób wypalonych zawodowo, pomimo ciągłego odczuwania zmęczenia w ciągu dnia, przez długie godziny w nocy nie jest w stanie zmrużyć oka.

Częste infekcje 

Kiedy nasz organizm jest osłabiony, nie ma zbyt wielu sił do walki z bakteriami i wirusami, które znajdują się wokół nas. Stąd też osoby wypalone zawodowo częściej cierpią z powodu przeziębień lub poważniejszych chorób – na przykład układu oddechowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *