Narciarstwo jest sportem uniwersalnym. Na łagodnych stokach znajdą swoje miejsce początkujący, zaś na bardziej wymagających trasach ci, których cechuje wytrzymałość fizyczna oraz ponadprzeciętny refleks. Gdy już zdecydujemy się na odpowiednie dla nas miejsce i postanowimy aktywnie spędzić zimowy urlop na stokach narciarskich, pozostaje jeszcze wybrać odpowiednie narty.

Długość nart a wzrost.

Nie istnieje konkretny matematyczny wzór określający, jakie narty będą dla nas najlepsze. Aby wybrać dobrze należałoby wziąć pod uwagę także inne czynniki doboru długości nart. Najważniejsze z nich to wzrost, waga oraz stopień zaawansowania. Równie istotny jest typ samych nart oraz buty narciarskie.

Gdybyśmy chcieli generalizować i określić prostą regułę to w przypadku mężczyzn powinno się wybierać narty, których czubek będzie znajdował się w długości pomiędzy podbródkiem a czołem. W wypadku kobiet powinien znajdować się między klatką piersiową a nosem. Naturalnie mówimy tutaj o nartach, które ustawimy w pionie w linii równoległej do naszego ciała.

Narty dla początkujących a ich długość

Jeśli dopiero mamy zamiar zacząć przygodę ze sportami zimowymi warto na początku wybrać narty dobre w prowadzeniu. Będą to narty krótkie, czyli w długości nie przekraczające naszego wzrostu minus 15 centymetrów. Krótsze narty posiadają niższy poziom skrętu, dzięki czemu są bardziej zwrotne, a zmęczenie jazdą będzie mniejsze.

wypożyczalnia nart

Średnio zaawansowani

W wypadku nart dla średnio zaawansowanych możemy pozwolić sobie na modele umożliwiające bardziej dynamiczną jazdę. Warto zwrócić uwagę na modele allroundowe, znacznie sztywniejsze, a dzięki temu stabilniejsze, ale trudniejsze w prowadzeniu. Do jazdy poza trasami zjazdowymi lepiej wybrać szerokie i lekkie narty typu freeride. Jeśli chodzi o długość nart to powinno być to mniej więcej 10 centymetrów mniej niż nasz wzrost.

Zaawansowani wybierają indywidualnie

Zaawansowany narciarz najbardziej ceni sobie sztywne narty typu race. Narty slalomowe, dobre są dla fanów dynamicznych zjazdów, gdyż radzą sobie w szybkich i ciasnych skrętach. Innym typem są narty gigantowe przeznaczone do szybkiej, stabilnej jazdy. Szczegółowe parametry to kwestia indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *