Płyny ustrojowe, możliwość zranienia się, choroby zakaźne przekazywane poprzez krew. Każdy stomatolog musi mieć, a przynajmniej mieć powinien, świadomość konsekwencji, jakie mogą się pojawić się, jeśli należyta dbałość o higienę pracy nie zostanie zachowana. Higiena i bezpieczeństwo pracy nie dotyczy tylko i wyłącznie zadbania o czystość podłóg, blatów i foteli, równie istotna, o ile nie najistotniejsza, jest dbałość od odpowiednią sterylizację narzędzi, które mają najbardziej bezpośredni kontakt z pacjentem.

Rękawiczki podstawą higienicznej pracy

Rękawiczki jednorazowe są podstawą bezpiecznej i higienicznej pracy – zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa. Pacjent ma pewność, że do jego jamy ustnej nie zostaną przeniesione żadne bakterie, z kolei dla dentysty stanowią one barierę, która zapobiegnie przedostaniu się ewentualnych bakterii i wirusów ze śliny pacjenta.

Istotna jest również jakość wybranych rękawiczek, sklep online DentalTree oferuje bardzo szeroki wybór – od bardzo szerokiego wachlarza rozmiarów po rękawiczki nitrylowe i lateksowe. Od wyboru odpowiednich rękawiczek zależne jest to, jak dobrze będzie się w nich pracowało, im lepiej dopasowane, tym większa precyzja i komfort pracy. Rękawiczki nie powinny w żaden sposób krępować ani ograniczać ruchów, a jednocześnie być na tyle mocno dopasowane, aby w trakcie pracy nie zsuwały się z dłoni. Istotne jest również to, aby zmieniać je z odpowiednią częstotliwością, nie można przeprowadzić jednego zabiegu w jednej parze rękawiczek.

Odpowiednia dezynfekcja narzędzi

Nie wszystkie narzędzia są jednorazowego użytku, więc te, które nadają się do użytku wielokrotnego, trzeba odpowiednio zdezynfekować i wyjałowić – każdorazowo po każdym pacjencie. Po każdorazowej sterylizacji narzędzia powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, aby uniknąć ponownego skażenia i przechowywane według ściśle określonych norm z zachowaniem wszystkich dat ważności. Sterylizacja parą wodną jest najskuteczniejszą metodą zabijania drobnoustrojów; autoklaw w gabinecie stomatologicznym oraz zaopatrzenie w odpowiednie materiały dla stomatologów, które tę sterylizację umożliwią są nieodzowną podstawą zachowania odpowiedniej higieny w gabinecie.

Środki do dezynfekcji i mycia

Oprócz rękawiczek i sterylizacji narzędzi trzeba zadbać o odpowiednią dezynfekcję podłóg i wszystkich tych powierzchni, z którymi ma kontakt pacjent. Na rynku istnieje niezliczona ilość preparatów, które doskonale przysłużą się temu zadaniu. Każdy z nich będzie posiadał kilka cech, których nie ma pozostała grupa. Wszystkie jednak nadają się do dezynfekcji i umożliwią jej skuteczne przeprowadzenie. Wybór konkretnego środka w dużej mierze zależy od osobistych preferencji lub sprzętów, które posiadamy w gabinecie.

Nie należy bagatelizować sprawy higieny w gabinecie, w końcu tu chodzi zarówno o zdrowie stomatologa i zdrowie pacjenta. Wbrew pozorom ludzie zwracają uwagę na takie detale i znacznie chętniej przyjdą do sterylnie czystego gabinetu, w którym dba się o odpowiednią higienę niż oddadzą się w ręce dentysty, w którego gabinecie nieprzyjemnie pachnie i pozostają na wierzchu resztki materiałów jednorazowych po poprzednim pacjencie.

zdjęcie: People photo created by prostooleh – www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *