Kiedy stajemy u progu dorosłości, musimy podjąć decyzję o tym, gdzie będziemy mieszkać. Coraz więcej osób – także młodych – decyduje się na opuszczenie “miejskiej dżungli” i przeprowadzkę na cichą, malowniczą wieś. Czy to słuszna decyzja? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy najpierw poznać wady i zalety życia na wsi.
“Wsi spokojna, wsi wesoła…” – zalety mieszkania na wsi
Wieś to doskonałe miejsce do zamieszkania dla osób, które pragną ciszy i spokoju, chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i cenią sobie kontakt z naturą. Miejskie życie w niezwykle szybkim tempie bywa męczące i obciążające – także dla naszego zdrowia. Na wsi możemy natomiast “odetchnąć”. Wieś posiada także zaletę w postaci czystego powietrza – osoby, które nie chcą już dłużej wdychać smogu, na pewno to docenią! Życie na wsi jest spokojniejsze, sprzyja wyciszeniu się i odnalezieniu wewnętrznej równowagi. Wiele wsi jest zamieszkiwanych przez zgraną, wspierającą się społeczność, dzięki czemu nikt nie ma poczucia wyobcowania i osamotnienia w tłumie, co jest powszechnym zjawiskiem w wielkich aglomeracjach. W końcu, życie na wsi sprzyja posiadaniu własnego ogrodu lub sadu – ziemia na terenach wiejskich jest na ogół znacznie tańsza od tej w mieście.
Nie tylko sielski obrazek – wady mieszkania na wsi
Przeprowadzenie się na wieś tylko dlatego, że mamy w głowie idylliczny obrazek rodem z początków XX wieku, to poważny błąd – życie z dala od miasta wiąże się z paroma niedogodnościami, których nie wolno lekceważyć. Po pierwsze, mieszkańcy wsi mają często problemy z komunikacją – czasami ze swojej miejscowości można “wydostać się” jedynie samochodem lub… jednym autobusem w ciągu doby. Wieś nie dostarcza nam także tylu rozrywek i możliwości spędzania czasu, co miasto – spacery po lesie raczej nie wystarczą miłośnikowi klubów i chodzenia po pubach. Życie na wsi nie zachwyci również osób, które są bardzo wyczulone na punkcie swojej prywatności – w społeczności mieszkańców wsi na ogół wszyscy wiedzą wszystko o swoich sąsiadach, więc nikt nie pozostaje anonimowy.