Chirurgiczne leczenie otyłości jest metodą leczenia tzw. otyłości olbrzymiej. Aby móc skorzystać z bezpłatnej operacji leczącej to schorzenie musimy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do chirurga bariatry. Chirurg dobiera odpowiednią metodę operacji aby pomóc osobie cierpiącej.

Leczenie otyłości metodą operacyjną

Leczenie otyłości operacyjnie jest pomocne osobom, które nie poradziły sobie z redukcją masy poprzez odpowiednią dietę i zestaw ćwiczeń. Obecnie taka operacja głównie dotyczy operacji żołądka. Dzięki temu zmniejsza się poczucie głodu, uczucie sytości po zjedzeniu małej ilości posiłku, zmniejszenie ilości spożywanych posiłków, wyłączenie z działania części żołądka produkującej grelinę, czyli hormon przesyłający do mózgu sygnał głodu.
Operacje bariatryczne to operacje często ratujące życie. Występują jednak przeciwwskazania takie jak: uzależnienie i zaburzenia psychiczne. Co ciekawe osoba, u której zdiagnozowano depresję może poddać się takiej operacji, ponieważ niejednokrotnie depresja jest związana z występującą otyłością, z którą pacjent sam sobie nie potrafi poradzić. Innymi przeciwwskazaniami są poważne choroby układu oddechowego, krążenia oraz nerek.
Przed operacją jak i po niej pacjent jest pod opieką psychologów oraz dietetyków dlatego też powinien współpracować z nimi aby operacja jaką przeszedł przyniosła odpowiednie rezultaty.

Wyróżniamy następujące metody leczenia operacyjnego:

  • balon żołądkowy
  • opaska żołądkowa
  • by-pass żołądkowy
  • rękawowa resekcja żołądka
  • wyłączenie żółciowo – trzustkowe

Farmakologiczne leczenie otyłości

Farmakologiczne leczenie otyłości jest możliwe, chociażby ze względu na to iż co jakiś czas takie leki są dostępne na naszym rynku, które mogą pomóc osobom w trudnej sytuacji. Niestety, często są też wycofywane z rynku ze względu na skutki uboczne a brak efektu. Najlepszym sposobem jest właśnie operacyjne leczenie pod warunkiem, że pacjent jest zdeterminowany i gotowy do współpracy z lekarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *