W dobie wciąż rosnącej popularności zdrowego trybu życia i sportowego nastawienia do codzienności, wiele osób zapomina, że piękne i wysportowane ciało jest efektem wieloletniej pracy i wyrzeczeń. Podejmowane są próby oszukania własnego organizmu i zastąpienia ćwiczeń różnego rodzaju dietami.

Dieta wysokobiałkowa – na czym to polega?

Jedną z najpopularniejszych diet jest dieta dukana, nazywana często dietą proteinową, ze względu na główne założenie, czyli wyeliminowanie z posiłków węglowodanów i tłuszczy, na rzecz ogromnej dawki białka.

Dieta Dukana dzieli się na cztery fazy:

  • Pierwsza faza, trwająca około tygodnia, składa się wyłącznie produktów zawierających pełnowartościowe białko zwierzęce.
  • W fazie drugiej dozwolone jest uzupełnienie diety o warzywa. Dozwolone jest spożywanie ich naprzemiennie z fazą pierwszą, czyli co drugi dzień spożywane jest jedynie białko zwierzęce, a na drugi dzień z dodatkowymi warzywami. Faza ta trwa do momentu uzyskania pożądanej masy ciała.
  • Faza trzecia, inaczej nazywana fazą utrwalenia, polega na utrwaleniu osiągniętej przez nas wagi. Do spożywanych białek i warzyw, które mogą już być łączone jednego dnia, można dołożyć 2 kromki pełnoziarnistego chleba, 2 plasterki sera żółtego oraz owoce.
  • Ostatnia czwarta faza, wprowadza już dowolność w spożywanych produktach, z zastrzeżeniem jednak zachowania jednego dnia w tygodniu z produktami jedynie białkowymi.

plusy i minusy diety wysokobiałkowej

Konsekwencje diety Dukana

Dieta Dukana, z uwagi na fakt, że jest to niezwykle restrykcyjna dieta białkowa, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia osoby ją stosującej. Zaburzona zostaje równowaga dostarczanych produktów do organizmu, w szczególności węglowodanów, z których nasze ciała czerpią energię. Z tego powodu przez cały okres diety może towarzyszyć nam ogromne zmęczenie, apatia oraz brak pozytywnego nastawienia do życia i funkcjonowania w dniu codziennym. Wśród innych dolegliwości, które dieta wysokobiałkowa niesie za sobą, są zaparcia oraz silne zakwaszenie organizmu. Dieta ta jest szczególnie niepolecana osobom chorym na nerki oraz cukrzycę.

Czy warto stosować dietę białkową?

Do silnych stron tej diety należy na pewno jej szybki efekt, utrata wagi jest po prostu faktem. Dodatkowo jest to dieta stosunkowo tania i składająca się z produktów ogólnie dostępnych, nie stwarza wiec problemów logistycznych w naturalnym trybie dnia codziennego. Poprzez stałe wyeliminowanie z diety słodyczy, stosowanie jej może zaszczepić trwały nawyk unikania takich produktów już po zakończeniu diety.

Jednak ingerencja w naturalny tryb działania organizmu wydaje się zbyt drastyczna i zdecydowanie bardziej polecane są diety mniej inwazyjne ale zdrowsze, które w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwolą osiągnąć niewiele słabsze rezultaty.

2 Replies to “Dieta Dukana – plusy i minusy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *